Realtid

Sandvik hämtar från Electrolux

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 jan. 2016Publicerad: 22 jan. 2016

Tomas Eliasson blir ny CFO. Ska även ingå i koncernledningen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tomas Eliasson är i dag ekonomi- och finansdirektör för Electrolux där han arbetat sedan 2012.

Dessförinnan var han CFO på Assa Abloy åren 2006-2012 och Seco Tools mellan 2002 och 2006. Han inledde dock sin karriär på ABB 1987.

– Tomas Eliasson har gedigen erfarenhet från relevanta företag med industriell verksamhet. Han kommer att bli ett starkt tillskott till Sandvik inom finansområdena, men han kommer också att spela en ledande roll i arbetet med att driva den fortsatta utvecklingen av Sandvik i ett större perspektiv, säger Björn Rosengren, Sandviks koncernchef, i en kommentar.

Tomas Eliasson efterträder Mats Backman, som går till Autoliv, vilket annonserades 25 november 2015.

– Jag vill rikta ett tack till Mats Backman för hans betydelsefulla insatser som ekonomi- och finansdirektör. Jag önskar honom allt gott i hans fortsätta karriär, säger Björn Rosengren.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS