Realtid

Sandell nu bland världens rikaste

administrator
administrator
Uppdaterad: 12 mars 2009Publicerad: 12 mars 2009

Den USA-boende svensken Thomas Sandell är med på Forbes lista.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

För att hitta honom får man bläddra till den näst sista sidan av Forbes lista på totalt 32 sidor över alla i världen som har en privat förmögenhet på minst 1 miljard dollar.

Anmäl dig till Realtid.ses nyhetsbrev Finans och Försäkring som skickas ut varje fredag.

Där återfinns Sandell med en angiven förmögenhet på just exakt 1 miljard dollar, alltså nästan 9 miljarder kronor.

Han kommer därmed på delad 701:a-plats, vilket är den sista platsen som finns bland alla världens dollarmiljardärer.

Det är 93 personer som i Forbes lista har just 1 miljard dollar, och därmed alla kommer på en delad 701:a-plats på listan.

Sandell gör på 701:a-platsen sällskap med andra dollarmiljardärer som ryska oligarken Boris Berezovsky, Harry Potter-författarinnan JK Rowling, och norska kryssningsredaren Arne Wilhelmsen.

I sin beskrivning av Sandell anger Forbes att han är 48 år, och hans plats på listan markeras med en stjärna vilket sägs betyda ”ny på listan”.

Det står även att han bor i New York, är gift och har ett barn, och att han har tjänat ihop sina pengar själv på investeringar.

ANNONS

Förutom studier vid Uppsala Universitet och Columbia University, har Sandell varit två år i Paris som aktieanalytiker på Atlantic Finance.

Han kom till numera kraschade amerikanska investmentbanken Bear Stearns år 1988, och var där kollega med amerikanska finanskändisen Ace Greenberg.

Sandell var med och jobbade med amerikanska miljardären Kirk Kerkorians bud på Chrysler.

1998 gick så startskottet för hans egen firma Sandell Asset Management, med fokus på ”händelse-drivna” investeringar.

I fjol hade dock firmans investeringar en värdeminskning på 30 procent. Nu förvaltar Sandell Asset Management nästan 35 miljarder kronor skriver Forbes, jämfört med över 65 miljarder år 2008.

Som ”dold talang” nämner Forbes att Sandell är en dj*kel på badminton.

När man går in på Sandell Asset Managements hemsida möts man av ett kryptiskt bildspel om en stenformation som liknar Stonehenge.

Det visar sig ha att göra med den liknande stenformationen Castlerigg i England.

ANNONS

Till Sandell Asset Management hör de kopplade bolagen Castlerigg Investments och Castlerigg Capital.

Castlerigg-formationen sägs ha skapats för åtminstone 4.000 år sedan.

”Överallt i världen representerar ruinerna efter sådana forntida civilisationer en nära kännedom om globala händelser och deras efterbörd”, står det på hemsidan fritt översatt.

Det visar sig att det enligt beskrivningen förekommit totalt sju sol- och månförmörkelser på platsen, vilket även i nutid skulle krävt omfattande beräkningar och avancerad utrustning för att kunna hitta.

Sandell Asset Management sägs vara en ”alternativ” kapitalförvaltare med inriktning på internationella, händelsedrivna, flerstrategi-investeringar.

Enligt beskrivningen är det mycket fokus på globalt riskarbitrage, speciella aktiesituationer, och lånemöjligheter.

Firman har nu kontor i såväl London, New York som Hongkong.

På varje plats där firman har kontor, finns enligt beskrivningen en lokalt baserad grupp av analytiker som dock har internationell inriktning.

ANNONS

Nyckelord för firmans arbetssätt sägs vara integritet, en orubblig etisk hållning, rättframhet, och ett ”schysst uppträdande” i allt som görs.

Finansmannen Thomas Sandell ska inte förväxlas med den svenska arkitekten som har samma namn.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS