Trots att ökningen av nyregistreringarna stannade på 3 procent för Saab under augusti är ökningen hittills i år 6,3 procent, motsvarande 5.316 bilar. Vd Jan Åke Jonsson räknar med att 2006 blir ett nytt rekordår.
Saab siktar på rekordår

Mest läst i kategorin
På den amerikanska marknaden ökade Saab med 16 procent eller 3.159 bilar under augusti. Jan Åke Jonsson anger ett breddat produktprogram med olika motoralternativ som främsta orsak till ökningen.
Hittills i år ligger vi back med 5.800 bilar i USA, men jämförelsen är lite haltande eftersom GM satsade på stora rabatter under juni och juli förra året, vilket ledde till att vi sålde ovanligt mycket bilar då, säger presschef Christer Nilsson.
Han räknar med att tappet ska tas igen under hösten så att förra årets helårssiffra på 38.000 bilar i USA nås eller till och med överträffas.
I Europa har försäljningen under årets första åtta månader ökat med 10.794 bilar till 59.304, en ökning med 22 procent. I Sverige bedöms efterfrågan på etanoldrivna 9-5-modeller hålla i sig tack vare att det numera finns två motoralternativ att välja mellan.
Globalt var 2000 det hittills bästa året för Saab med 132.000 sålda bilar. Det antalet hoppas Jonsson kunna överträffa i år. Förra året sålde Saab drygt 128.000 bilar. Efter årets första åtta månader är försäljningen uppe i 89.377 bilar.
TT