Regeringens nya förslag är en seger för riskkapitalister. Förändringen ger lägre skatt på bonusar. ”Inte rimligt”, säger kritikerna.
Så ska lägre skatt för riskkapitalister finansieras


Mest läst i kategorin

Tvisten mellan riskkapitalisterna och Skatteverket har pågått under en längre tid. Frågan rör hur mycket skatt som ska betalas på de prestationsbaserade bonusarna som ofta betalas ut efter en lyckad investering.
Branschen vill att bonusarna, som går under namnet ”carried interest”, ska beskattas som kapital i enlighet med 3:12-reglerna. Skatteverkets syn är att det handlar om arbete och ska beskattas därefter.
Missa inte: Kritik mot nya 3:12-reglerna: ”Bestraffning”. Realtid
Detta ledde till att 67 personer upptaxerades med 1,6 miljarder kronor i våras. Flera av dem hotade med att fly Sverige på grund av händelsen.
Högre skatt
Nu har regeringen lagt fram ett förslag som i stort sett skulle infria riskkapitalisternas förhoppningar om lägre skatt, skriver Breakit som avslöjade förslaget i fredags.
Det nya förslaget innebär att ”carried interest” beskattas som kapital, vilket skulle innebära lägre skatt.
Missa inte: Regeringens hemliga skatteutredning: ”Beställningsjobb”. Realtid
För staten betyder det minskade skatteintäkter på 600 miljoner kronor första året och 300 miljoner per år därefter. Planen är att förändringen ska finansieras med höjda skatter på alkohol och tobak.
Oppositionen är kritisk
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) motiverade den tillsatta utredningen i höstas med att reglerna måste förtydligas:
”Det viktigaste är förutsägbarheten och att vi ser till att riskkapital stannar i Sverige. Vi behöver ha riskkapital till svenska företag”, sa Svantesson till Göteborgs-Posten.
Förslaget får dock hård kritik från oppositionen som menar att riskkapitalister borde betala mer i skatt.
”Det här handlar om individer med årsinkomster på hundratals miljoner kronor, som nu har beställt att de ska betala lägre skatt än en sjuksköterska. Det är inte rimligt att alla inte ska bidra efter förmåga”, säger Niklas Karlsson (S), som är ordförande i riksdagens skatteutskott, till TT.
Missa inte: Snedvriden skatt: Dags att avskaffa 3:12 reglerna. Dagens PS

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.