03 nov.
2026

Realtid

Så går det för Ikea-varuhusen

Ikea-franchisetagaren Ingka Group, som äger de flesta Ikea-varuhus, redovisar ökande omsättning och rörelseresultat. Foto: Unsplash
Finwire

Ikea-franchisetagaren Ingka Group, som äger de flesta Ikea-varuhus, redovisar ökande omsättning och rörelseresultat i det brutna räkenskapsåret som avslutades i augusti.

Koncernen är fortsatt störst i Europa som svarade för 70,7 procent av omsättningen. Tyskland är den enskilt viktigaste marknaden, 14,4 procent, följt av USA, 14 procent.

–Vårt ekonomiska resultat har varit stabilt med tanke på de utmaningar som världen står inför, och det stärker den motståndskraft som företaget har. Vi lyckades växa, investera och på det hela taget är det ett positivt finansiellt resultat. Det ger en bra grund för de utmaningar och möjligheter som ligger framför oss,  uppger finanschefen och ställföreträdande vd:n Juvencio Maeztu.

Företaget avser att upprätthålla sina investeringar i likhet med tidigare år.

Omsättningen steg 5,7 procent till 42 036 miljoner euro (39 784).

Bruttovinsten blev 13 966 miljoner euro (12 875), med en bruttomarginal på 33,2 procent (32,4).

Rörelseresultatet blev 2 035 miljoner euro (1 874), med en rörelsemarginal på 4,8 procent (4,7).

Resultatet efter skatt blev 287 miljoner euro (1 579). Resultatet tyngs bland annat av Ryssland där man minskar ned sin verksamhet.

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026