Varje vecka loggar 80 procent av alla ungdomar mellan 15 och 20 in på Lunarstorm. Och sajten, som startade som ett ideellt projekt, har blivit en eftertraktad marknadsföringskanal. Närmast stundar en lansering i Storbritannien, och fler länder kan bli aktuella, avslöjar informationschef Johan Forsberg.
Så blev Lunarstorm hyperkommersiellt


På en popularitetsskala mellan ett och tio får Lunarstorm betyget elva. Sajten har 360.000 unika besökare – per dag. Räckvidden i målgruppen 12-24 år motsvarar de stora satellitkanalerna. Och nu har även reklampengarna börjat rulla in. 2004 års vinst landade på 8,3 miljoner kronor och enligt Hans Eriksson, VD på företaget Lunarworks, som äger Lunarstorm, blir 2005 ännu bättre. Omsättningen under innevarande år beräknas bli 30 procent högre jämfört med förra året och enligt Johan Forsberg, informationschef på Lunarworks, är fortsatt tillväxt att vänta.
– Det här är bara början. Först nu har verkligheten börjat komma ikapp och företagen börjat förstå var ungdomarna egentligen befinner sig – nämligen på nätet. Hos oss befinner de sig i snitt 45 minuter per dag.
Johan Forsberg menar att det fortfarande råder stor konservatism när företagen ska öronmärka sina marknadsföringspengar.
– Trots att det kostar mindre att marknadsföra sig på nätet, där människor spenderar en stor del av sin tid, väljer de att smälla upp en annons i kvällspressen istället. Förutom att reklambyråerna tjänar mer pengar på traditionell marknadsföring, vilket leder till att de uppmuntrar marknadsföring via de traditionella kanalerna som papperstidningar och tv, finns en enorm tröghet. Det är först rätt så nyligen som det börjat lossna. De senaste kvartalen har branschen i snitt ökat med cirka 30 procent, och vi ligger snarare runt 50 procent.
Banners står fortfarande för en stor del av intäkterna, men andra typer av samarbeten står för en växande del av kakan. Coca Cola har ett pågående samarbete med Lunarstorm och Arla har marknadsfört sig genom att skapa något av en egen community på Lunarstorm. Sajten heter Kastrull och vänder sig till matlagningsintresserade. Något liknande har OLW gjort som skapat en partysajt där det bland annat ska vara möjligt att ta reda på vilka fester som är på gång. Det går också att rösta på hur häftig den gångna helgens fest faktiskt var.
Kenneth Danielsson, på mediebyrån Carat, har arbetat med såväl Arla- som med OLW-kampanjen.
– Lunarstorm som marknadsföringskanal är enormt effektiv om man förstår att använda den rätt. Man får tänka lite speciellt. Ett bra exempel är Pressbyråns kampanj där ungdomar bjöds in för att recensera tidningar och magasin. Det resulterade i en ny inköpslista. Tidningar som inte funnits med i det tidigare sortimentet köptes in och andra plockades bort.
Men Kenneth Danielsson tror också att det finns risker med kommersialiseringen av en sajt som ursprungligen drevs utan vinstintressen.
– De måste vara extremt försiktiga vid kommersialiseringen och vara noga med att lyssna till användarna. Det är enormt viktigt att de även fortsättningsvis lyckas göra annonseringen till en del av innehållet, säger Danielsson, som menar att det finns en risk för att besökarna börjar missbrukas:
– Ett exempel är communityn Skunk som köptes upp av Lycos. De lyssnade inte tillräckligt på besökarna under kommersialiseringen och tappade i popularitet. Men hittills har man varit oerhört skickliga på Lunarstorm. Communityn är faktiskt unik på det sättet att den bevarat sin popularitet trots att den kommersialiserats.
En av nycklarna till fortsatt framgång är enligt Kenneth Danielsson att Lunarstorm hittar fler sätt att tjäna pengar på.
– Reklam är inte den enda möjliga inkomstkällan. Redan nu tjänar Lunarstorm till exempel pengar på att sälja färger som besökaren kan måla sitt lilla ”krypin” med. Det kostar 10 kronor. Man betalar genom att skicka ett sms. Och till hösten öppnar de en musiksajt. De jobbar hårt på att diversifiera sig, säger Kenneth Danielsson på Carat.
Till hösten kommer Lunarstorm att lanseras i Storbritannien. Johan Forsberg betonar att man kommer att skynda långsamt, men att det finns en stor potential.
– Det finns en ledig position i England. De flesta sajterna inom vårt område riktar sig antingen mot en äldre målgrupp, och då handlar det framför allt om dejtingsajter, eller en målgrupp som är yngre än 15 år. Rent generellt är den internationella biten ytterst intressant men några konkreta planer kan jag inte avslöja.
Men med det inte sagt att möjligheterna i Sverige är uttömda. Trots den starka tillväxten under de två senaste åren finns det fortfarande mycket att hämta, hävdar Johan Forsberg.
– Vi har det alla medieföretag just nu funderar på hur de ska skaffa sig – interaktivitet. Dessutom har vi är faktisk en fantastisk position med 1,2 miljoner aktiva medlemmar. Hade vi varit en traditionell marknadsföringskanal hade man kunnat förvänta sig helt andra omsättnings- och resultatsiffror. Jag anser att vi bara börjar närma oss de siffror vi bör ha.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.