17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ryssland förnekar spioneri i USA

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 juni 2010Publicerad: 29 juni 2010

Tio personer har gripits i USA misstänkta för att vara ryska agenter. "Grundlösa anklagelser", menar Ryssland.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Ryssland kräver en förklaring från USA och ifrågasätter uppgifterna att tio personer spionerat för Ryssland räkning.

– De har inte förklarat vad det handlar om, något jag hoppas att de gör, sade utrikesminister Sergej Lavrov på tisdagen under ett besök i Jerusalem.

Ett uttalande från det ryska utrikesdepartementet gick ett steg längre: ”Enligt vår mening är de här sakerna helt grundlösa och tjänar ingenting till. Vi förstår inte varför USA för fram uppgifter i kalla kriget-anda och kan bara konstatera att sådana här saker sker gång på gång när våra relationer verkar vara på väg att förbättras.

De tio personerna som gripits har enligt USA:s justitiedepartement ”utfört långvariga och mycket hemliga uppdrag i USA för Rysslands räkning” och tros jobba för den ryska underättelsetjänsten SVR. En elfte misstänkt i spionhärvan greps på tisdagen på Cypern när han skulle flyga till Budapest men försättes på fri fot mot borgen.

De gripna tycks inte ha kommit över någon hemlig information men många av detaljerna är som direkt hämtade ur klassiska spionromaner. Agenterna använde sig av hemliga meddelande gömda på webbsidor.

Men mestadels handlar det om mer traditionella och primitiva metoder att kommunicera som möten på tågstationer under rusningstid, osynligt bläck, lämna pengar i kuvert gömda i tidningar som ”glöms” på parkbänkar.

Agenternas uppdrag har varit att skapa kontakter med inflytelserika personer och på så vis få tillgång till information om strategiskt viktiga frågor för USA:s utrikespolitik och militär. Formellt sett är de anklagade för olaglig agentverksamhet och pengatvätt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS