<pufftextlänk>En tredjedel av Rysslands 2,6 miljoner registrerade företag betalar ingen skatt.</pufftextlänk> Och resten struntar delvis i att betala sina skatter. Den uppgiften presenterar nu den ryske riksåklagaren Vladimir Kolesnikov.
Ryska företag smiter från skatt


Mest läst i kategorin

– Det har blivit populärt bland företag att skära i utgifterna och det betyder minskning av skatter och sociala bidrag, sade han till Interfax.
Vladimir Kolesnikov var extra kritisk mot oljebolagen.
– Det verkade som de har miljoner ton olja och miljarder dollar som hanteras av en grupp av invalider som aldrig sett dem.
Uttalandena går tvärtemot andra experter och inte minst oljebolagen som själva anser att de höga skatterna på olja lämnar mindre och mindre pengar över till investeringar i utvinning och infrastruktur.
Realtid.se

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







