Realtid

Rysk 3G avgörs i skönhetstävling

Olle Blomkvist
Uppdaterad: 24 nov. 2005Publicerad: 24 nov. 2005

<pufftextlänk>Ryssland kommer nästa år att fördela tre rikstäckande licenser för 3G.</pufftextlänk> Och man väljer liksom Sverige att fördela dem genom en så kallad ”skönhetstävling”. Telia Sonera är med och slåss om en 3G-licens genom sitt intressebolag Megafon, Ryssland tredje största mobiloperatör.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

–Vi håller på att förbereda för att dela ut 3G-licenser nästa år, säger den ryska it-ministern Leonid Reiman, i rysk press.

Och Ryssland väljer bort möjligheten att auktionera ut de tre 3G-licenserna till högst bjudande. Man väljer istället att fördela dem genom en så kallad skönhetstävling, precis som i Sverige.

Enligt Leonid Reiman är de största ryska operatörerna informerade. Bland dessa finns Megafon, där Telia Sonera äger 35,6 procent.

Vilka kriterier som kommer att gälla i skönhetstävlingen kommer att beslutas av det ryska it-departementet.

Att regeringen väljer att fördela 3G-licenserna via skönhetstävling ska ha väckt blandade reaktioner hos operatörerna. I ryska Kommersant uttrycker Boris Sapozhinikov, ordförande i en samarbetsorganisation inom kommunikationsområdet, farhågor för att en skönhetstävling leder till en mindre transparent process än ett auktionsförfarande.

Förutom att de mobiloperatörer som redan är etablerade i Ryssland, kan Hutchison Whampoas 3 dyka upp med ett smyckat anbud.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Olle Blomkvist
Olle Blomkvist
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS