05 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rykteskriget om Carl Philip väntar på happy end...

Sara Johansson

I går citerade Aftonbladet en bloggare om att det är slut mellan prins Carl Philip och Emma Pernald. I dag kontrar Expressen med att citera tre anonyma källor som dementerar.

Catarina Hurtig, hovexpert och författare, gick ut i sin blogg och berättade att prins Carl-Philip setts med ”en söt brunett som definitivt inte var Emma Pernald”.

Hon berättade sedan i Aftonbladet att hon hört om uppbrottet mellan Carl-Philip och Emma Pernald under en månads tid.

I dag dementerar dock flera källor dessa uppgifter för Expressen.

– Det har inte skett några dramatiska förändringar i mitt liv den senaste tiden, berättar Emma Pernald för kvällstidningen.

I och med den storm som härjat i medierna efter uppgifterna om uppbrottet berättar Emma Pernald för Expressen att uppgifterna bara är spekulationer.

En av kvällstidningens källor berättar att Carl-Philip och Emma Pernald är rasande över de uppgifter som bland annat stått i Catarina Hurtigs blogg där hon skriver att Carl-Philip setts hand i hand med en annan kvinna.

Även kvinnan själv, som är vän med både Carl-Philip och Emma Pernald, är förvånad över uppgifterna.

– Jag tycker att det är oerhört märkligt. det tycker alla. Vi vet ju sanningen. Hur någon sedan kan skriva så där är jättekonstigt, säger hon.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben