Rio Tinto, världens näst största gruvföretag, steg med drygt 6 procent på Londonbörsen på onsdagsförmiddagen efter rykten om ett jättebud från den större konkurrenten BHP Billiton.
Rykten om jätteaffär i gruvbranschen

Enligt spekulationerna ska BHP vara på väg att lägga ett fientligt bud värt över 100 miljarder dollar, cirka 680 miljarder kronor, på Rio Tinto sedan ett vänligt bud avvisats. Under natten steg Rio Tintos aktie med 11 procent på börsen i Sydney.
Inget av de inblandade bolagen har velat kommentera uppgifterna.
– Jag tror inte att det är sant, men vem vet, det är en galen marknad, sade en mäklare i Sydney som tillade att ryktena ledde till en livlig handel.
Bägge bolagen befinner sig i förändring, vilket har spätt på spekulationerna om ett samgående. BHP:s amerikanske vd Chip Goodyear, som bidragit till omvandla bolaget till världen största gruvkoncern, slutar vid årsskiftet. En efterträdare har ännu inte utsetts.
Rio Tintos vd Tom Albanese, en geolog från New Jersey, är å andra sidan helt ny på jobbet och anses vara pigg på göra affärer.
BHP och Rio Tinto har ett kombinerat marknadsvärde på omkring 237 miljarder dollar, vilket är ungefär dubbelt så mycket som Nya Zeelands BNP.
I måndags meddelade den amerikanska aluminiumjätten Alcoa att bolaget ska lägga ett fientligt bud på kanadensiska konkurrenten Alcan värt cirka 27 miljarder dollar. Detta sedan de två bolagen misslyckats med att förhandla fram en överenskommelse om ett samgående.
BHP Billiton bildades genom ett samgående mellan australiska Broken Hill och sydafrikanska Billiton 2001. Sedan dess har bolaget endast gjort ett större förvärv, köpet av det australiska gruvbolaget WMC för cirka 6 miljarder dollar, trots den pågående konsolideringen inom gruvsektorn.
BHP och Rio är båda verksamma inom produktion av järnmalm, aluminium, koppar och uran. Båda är dessutom delägare i världens största koppargruva, Escondida i Chile.
Ett samgående skulle skapa en jätte inom järnmalmsbrytning, båda bolagen har stora järnmalmsgruvor i västra Australien. För närvarande är brasilianska CVRD världen största järnmalmsproducent.
Rio Tinto är en produkt av en fusion mellan brittiska RTZ och australiska CRA.





