13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rupert Murdoch köper dotterns bolag

Realtid.se
Uppdaterad: 10 feb. 2011Publicerad: 10 feb. 2011

Mediemogulens News Corp köper produktionsgruppen Shine, där hans egen dotter är majoritetsägare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Enligt initierade källor till Financial Times är det bara formalia som återstår innan affären är ett faktum. Det mest troliga är att köpet går igenom under mars månad.

Shine Group skapades av Rupert Murdochs dotter Elisbeth och ligger bland annat bakom program som The Tudors och Masterchef. Bolaget är värderat till 400-500 miljoner pund, enligt FT. Efter att ha lämnat jobbet som innehållsansvarig för BskyB skapade Elisabeth Murdoch Shine 2001.

Idag äger hon 53 procent av gruppen, Sony Entertainment cirka 20 procent och BskyB 13 procent. Resterande andelar ägs av före detta chefer för bolag som Shine köpt på sig senaste 5-6 åren, bland annat Kudos, som skapade Life on Mars, och Reveille, som producerade Ugly Betty.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS