17 apr.
2026

Realtid

Rolf Åbjörnsson talar ut om nätsex

Helene Rothstein

I gårdagens Aschberg på TV8 var advokat Rolf Åbjörnsson inbjuden i en panel för att tala om sex på internet. Här förtydligar han sina åsikter.

Varför var du med i programmet?

– Det vet inte jag. Det kan jag banne mig inte svara på, säger Rolf Åbjörnsson till Realtid.se.

Du skulle väl representera den lagstiftande makten?

– Ja, det är klart. Jag har suttit i riksdagen i åtta år och varit med i arbetet med sexualbrottsutredningen i början av 2000-talet… och som kristdemokrat förväntas man ha vissa uppfattningar.

Du gav intrycket av att vara emot nätsex och menade att det i förlängningen leder till barnporr?

– Förmodligen är det så, att jag som juridisk rådgivare åt Ecpat, har blivit väldigt färgad av det arbetet.

Anmäl dig till Realtid.ses Nyhetsbrev Juridik som skickas ut varje torsdag.

– Det är klart att det sker en extrem utveckling på den sidan som är ofattbar för oss vanliga människor. Därför har jag lite av uppfattningen att sex på internet är av ondo i alla lägen, även om det kan förefalla harmlöst för en del.

På vilket sätt ”av ondo”?

– Det finns en säkerhetsaspekt som man måste ta hänsyn till. Man utlämnar sig på ett sätt som man inte kan kontrollera. Det föreligger en fara då någon kan missbruka informationen och sprida bilder. Det må vara en trivial iakttagelse men likväl är det häpnadsväckande att ungdomar inte bryr sig om den risken.

– Att man inte tänker på hur information kan läcka ut och komma i fel händer.

Dessutom, menar Rolf Åbjörnsson, är nätsex inte bra på ett mänskligt, allmänt plan.

– Sex är en personlig sak som ska utövas i en personlig relation. Allt annat blir mer eller mindre fel.

Hur då?

– Det kan skapa ett artificiellt beroende.

Men blandar du inte ihop begreppen; nätsex och barnporr kan ju vara väldigt långt ifrån varandra?

– Vi ser ju att det ena ger det andra. När folk kommer ut på nätet tänjer människor på gränserna. Det blir mer avancerat, mer spektakulära former av umgänge och kommersiell sex leder ut i elände.

Kommersiell sex börjar med nätsex?

– Nätsex är början på något artificiellt som kan leda till kommersiell sex.

Hur vet du det?

– Jag har varit med så länge.

Var?

– I livet.

Hur borde eventuell myndighetskontroll gå till?

— Det går inte att ha myndighetskontroll i det här. Däremot skära bort barnpornografi genom att blockera en del adresser. Men hur man umgås på internet är främst en fråga om god sed, uppfostran i hemmet, i skolan och på arbetsplatser.

En av debattörerna i går menade att sex på internet innebär en säker form av sex; man kan testa sig fram, man får inte könssjukdomar och kan avsluta när man vill. Vad säger du om det?

– Om man inte har varit med och inte har perspektiv på saker och ting så kan det förefalla harmlöst. Men vi vet att saker utvecklas, för en del, på ett olyckligt sätt. Jag kan tänka mig att det är skillnad mellan flickor och pojkar.

På vilket sätt?

– Jag tror pojkar och män löper större risk att skena iväg. Över huvud taget skulle jag gärna se mer beteendeforskning kring våra beteenden på internet.

Lutar du dig mot någon forskning i dina påståenden?

– Nej, men jag har varit med rätt länge och lutar mig mot mina erfarenheter från till exempel sexualbrottsutredningen och Ecpat.

Kommer du att ägna mer tid åt det här?

– Nej, detta är knappast tyngdpunkten i mitt arbete.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin