Fastighetsbolagen startar gemensamt ägda Folkhem Trä och bygger 4.000 bostäder i Stockholm.
Rikshem och Folkhem inleder samarbete

Mest läst i kategorin

Rikshem inleder ett samarbete med bostadsutvecklaren Folkhem för nyproduktion av bostäder i Stockholm.
Bolagen planerar att bygga 4.000 hyres- och bostadsrätter fram till år 2020.
Det ska genomföras genom det nya, gemensamt ägda bolaget Folkhem Trä som vardera part äger hälften av.
– Stockholmsregionen växer snabbt och det finns en stor efterfrågan på nyproducerade bostäder. Det gäller inte minst hyresrätter. Genom samarbetet med Folkhem får vi möjlighet att bygga även i centrala och attraktiva områden”, säger Rikshems vd Jan-Erik Höjvall.
De första projekten kommer ur Folkhems befintliga projektportfölj.
Inom samarbetet ansvarar Rikshem för produktionen av hyreslägenheter och Folkhem för bostadsrätter och småhus.
Rikshem har idag 3.500 hyresbostäder i Stockholm och detta kommer genom partnerskapet att öka till 5.000.
– Men vi har höga ambitioner. Vår förhoppning är att kunna expandera ytterligare genom förvärv av fler byggrätter och nya markanvisningar, säger Höjvall.
Produktionen får även en miljöprofil genom att uteslutande använda sig av trä.
– Trä är inte bara extremt klimatsmart, utan ger också en behagligare inomhusmiljö, vilket ökar livskvaliteten, säger Folkhems vd Arne Olsson.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




