<pufftextlänk>Riksbankens direktion valde som väntat att lämna sin viktigaste styrränta, reporäntan, oförändrad på 2,0 procent.</pufftextlänk> Beslutet togs vid torsdagens penningpolitiska möte och offentliggjordes på fredagsmorgonen.
Riksbanken rör inte räntan


Mest läst i kategorin

Riksbanken höjde räntan med 0,25 procentenheter i slutet av februari. Samtliga tillfrågade ekonomer i en Reutersenkät hade räknat med oförändrad ränta i april. Däremot väntas Riksbanken höja räntan ytterligare vid sitt penningpolitiska möte i juni.
Den underliggande inflationen väntas stiga måttligt framöver och på ett par års sikt vara nära målet. Det innebär att reporäntan kan höjas gradvis, enligt Riksbanken.
”Mot denna bakgrund beslutade Riksbankens direktion att lämna reporäntan oförändrad vid gårdagens möte”, skriver banken och tillägger:
”Konjunktur- och inflationsutsikterna talar för att det snart, ungefär på det sätt som marknaden de senaste veckorna förväntat sig, blir aktuellt att föra politiken i en mindre expansiv riktning för att säkerställa en inflation i linje med målet på ett par års sikt”.
– De är väldigt klara och tydliga med att marknaden har prissatt rätt. Och marknaden prisar in att Riksbanken höjer en kvarts procentenhet och med stor sannolikhet i juni, säger Peter Kaplan, chefsstrateg för ränte- och valuta på Handelsbanken.
Det som skulle kunna stoppa en junihöjning är om svensk ekonomi visar upp stora svagheter före beslutet.
– Och det finns inga sådana tecken nu, säger Kaplan.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





