13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Riksbanken enig om räntan

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 nov. 2007Publicerad: 13 nov. 2007

Riksbankens direktion var enig när den vid det senaste mötet höjde reporäntan med 0,25 procentenheter till 4,0 procent, enligt protokollet som blev offentligt på tisdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Xis historiska utrensning öppnar dörren för CIA:s spionoffensiv i Kina

13 feb. 2026
Kronan
Börs & finans

Kronan får ny roll när stora valutor förlorar mark

13 feb. 2026
Makro

Chokladkrisen: Sänkt pris för odlarna efter historiskt prisras

13 feb. 2026
Börs & finans

Storföretagens fall: 108 procent fler förlorar jobbet

13 feb. 2026
Börs & finans

Försäljningsvåg av guld – därför säljer investerarna

13 feb. 2026

Ledamoten Svante Öberg var däremot kritisk mot den penningpolitiska rapporten.

Öberg reserverade sig mot slutsatserna i den penningpolitiska rapporten. Han gjorde bedömningen att utvecklingen på arbetsmarknaden kommer att bli starkare och att löneökningarna kommer att bli högre än enligt rapporten.

”Därmed blir också inflationstrycket högre och behovet av att höja styrräntan större. Därför lutade Öberg mer åt den räntebana som redovisas i det alternativscenario där lönerna stiger mer och produktiviteten blir lägre än räntebanan i rapportens huvudscenario”, enligt protokollet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS