16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Riggägare kritiserar BP

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 aug. 2010Publicerad: 20 aug. 2010

Transocean anklagar oljejätten BP för att undanhålla information som är nödvändig för att utreda händelsen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Berg- och dalbanan för silver: "Marknaden behöver andas"

16 feb. 2026
Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026

Transocean är ägare till oljeriggen som utlöste oljekatastrofen i Mexikanska golfen.

Transocean hävdar att BP försöker stoppa utomstående från att undersöka explosionen ombord på Deepwater Horizon den 20 april. Då omkom elva arbetare, och händelsen blev startpunkten för den värsta oljeläckan hittills.

Transocean har sänt brevet till flera ministrar i USA:s regering och till ett antal tongivande ledamöter i kongressen.

”BP har fortsatt att visa ovilja, för att inte säga fullständigt vägrat, att dela med sig av ens den mest grundläggande informationen till Transocean, heter det i brevet som AFP tagit del av.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS