15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

RBS irländska miljardmina

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 okt. 2010Publicerad: 04 okt. 2010

Royal Bank of Scotland, som redan räddats av brittiska skattebetalare, hotas gå på en ny mina när irländska statspapper tappar i värde.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026

RBS är den finansiella institution som har störst innehav av irländska statspapper. Det skriver Financial Times i sitt senaste helgnummer och hänvisar till resultatet från EU:s stresstester som släpptes i juli.

Royal Bank of Scotland ägs, till följd av finanskrisen, till 84 procent av de brittiska skattebetalarna. Banken var bara några timmar från att kollapsa i början av oktober 2008.

RBS fick problem till följd av att banken varit aggressiv under de goda åren och gjort dyra förvärv. Bland annat köptes ABN Amro under 2007, då marknaden var som hetast. RBS ledde då ett konsortium som betalade 650 miljarder kronor för den holländska banken.

Nu kommer nästa mina för den brittiska banken. Den irländska krisen slår hårt på banken i och med att RBS är den finansiella institution som har enskilt störst innehav av irländska statspapper.

RBS har, i bankboken, irländska statspapper till ett värde av drygt 35 miljarder kronor, framgår av Financial Times granskning. Vidare har banken ytterligare 10 miljarder i exponering mot Irland i sin tradingbok, således sammanlagt närmare 50 miljarder.

Värdet på obligationer minskar när räntan stiger. Räntan på den tioåriga irländska statsobligationen har stigit kraftigt under året och har letat sig upp mot sju procent. Så sent som i april i år var räntan knappt 4,5 procent.

Ju längre återstående löptid, desto större värdeminskning. Statspapper med längre löptid är mer riskfyllda därför att en förändring i räntenivå förändrar utbetalningarna under längre tid och därmed går upp till större belopp.

Eftersom Irland har euron som valuta finns det inte någon växelkursrisk jämfört med tyska obligationer. Den högre räntan som Irland måste betala motsvarar därmed marknadens oro för landets betalningsförmåga. Av EU-länderna är det bara Grekland som får betala högre ränta på statsskulden än Irland.

ANNONS

Irlands budgetunderskott väntas överskrida 30 procent under 2010 och statsskulden närmar sig 100 procent av BNP. Statsskulden har växt till följd av att den irländska staten tvingats pumpa in hundratals miljarder kronor i landets finanssektor.

De irländska bankerna Allied Irish Bank och Bank of Ireland är tvåa och trea på listan. Dessa har en exponering mot irländska statspapper på 40 miljarder, respektive tio miljarder kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS