Porsche är ett av få bilmärken som går emot den negativa trenden.
Porsche ökar försäljningen trots sämre bilmarknad

Under augusti i år så ökade Porsche sin globala försäljning med 20,8 procent jämfört med samma period i fjol. Från januari till augusti i år så gick hela den svenska bilmarknaden nedåt med 9,57 procent, och trots detta ökade Porsche sin försäljning med 4,44 procent under samma period, enligt ett pressmeddelande.
Porsche har sålt 376 bilar hittills i år, och Porsches Sverigechef Bosse Janson tror att förra årets rekord på 496 bilar kommer att överträffas i slutet av året. Anledningen till Jansons optimism är ”det starka modellprogrammet”, enligt pressmeddelandet. Den klassiska Porsche 911 kom i en ny version 2011, och denna blev mycket väl mottagen på marknaden. Nu kommer den fyrhjulsdrivna Porsche 911 Carrera 4, som lär öka intresset för serien ytterligare.
Även modeller som Boxster, Panamera och Cayenne har alla sålt betydligt bättre i år än tidigare.
– Vi ser ingen avmattning i försäljningen, säger Janson i pressmeddelandet. Han räknar med att sälja totalt 520 bilar i år.
– Vi kommer att få en push till när vi lanserar Carrera 4 under senhösten, fortsätter han.





