Börsindexen backar på uppgifter om pessimism i Kina om förutsättningarna till att få till handelsavtal med USA.
Pessimism om avtal pressar börserna
Stämningen i Kina kring handelsavtalet är pessimistisk. Det skriver CNBC-reportern Eunice Yoon på Twitter.
Orsaken ska vara Donald Trumps nej till slopande av tullar. Kina var av uppfattningen om att länderna hade nått en principöverenskommelse. Det rapporterar Nyhetsbyrån Direkt.
I oktober kom Kina och USA överens om att arbeta med ett begränsat ”fas ett”-avtal. Talespersonen för Kinas handelsdepartement sa tidigare i november att båda sidor var överens om att slopa tullar. Förra veckan förnekade Donald Trump att det fanns någon sådan överenskommelse.
Både Stockholmsbörsens breda index och OMXS30 vänder ned på uppgifterna. Liknande tendenser syns på europeiska stora index och de amerikanska terminerna.
Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.