Statsminister Göran Persson planerar att resa till Detroit i höst för att bland annat träffa ledningen för General Motors (GM). Persson vill då diskutera bland annat GM-ägda Saabs framtid.
Persson besöker GM-ledningen

administrator
Uppdaterad: 11 sep. 2006Publicerad: 11 sep. 2006
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
Persson, som besökte Trollhättan på måndagen, är förtjust i Saab och berömde under en pressträff företaget bland annat för dess satsning på miljöbilar.
I början av nästa år väntas GM ge besked om var koncernens nya kompaktbilar ska tillverkas och Saab Automobile ser gärna att tillverkningen hamnar i Trollhättan. Man hoppas inte bara på att få tillverka nya Astra utan också en ny, liten Saab.
Även om GM-beskedet kan väntas i början av 2007, så kan en eventuell tillverkning inte starta förrän efter ytterligare något år.
TT
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS