16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Penthouse lägger bud på Playboy

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 juli 2010Publicerad: 16 juli 2010

Penthouses ägare har lagt ett bud på rivalen Playboy.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Budet på 210 miljoner dollar, motsvarande 1,5 miljard kronor, ligger 13 procent över det Playboys grundare och huvudägare Hugh Heffner lade tidigare i veckan.

För att sockra budet säger Penthouses ägare, Friend Finder Network, att Hefner är välkommen att behålla den redaktionella kontrollen över Playboy och fortsätta bo i Playboy Mansion i Los Angeles. Fastigheten är värd omkring 40 miljoner dollar.

Hefner, som i dag äger 70 procent av a-aktierna och 30 procent av b-aktierna, lade tidigare i veckan i samarbete med Rizvi Traverse Management ett bud på motsvarande 185 miljoner dollar på de återstående aktierna.

– Hefner byggde upp en kulturikon och han är en kulturikon, sade Marc Bell, vd för Friend Finder.

– Han försöker skydda sitt arv. Vi vill ingenting hellre än att hjälpa honom uppnå sitt mål, skydda arvet och bli en verklig partner.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS