26 mars
2026

Realtid

Penser gick på en mina

Martin Lindgren

Vill ha 32 miljoner efter Countermines emission.

Erik Penser och hans affärspartner Lars Thulin argumenterar i en färsk inlaga till Stockholms tingsrätt för sin rätt till de 32 miljoner kronor de har stämt Countermines tidigare ledning på.

Det skriver Dagens Industri.

Kravet motiveras med att Penser och Thulin blev lurade av ledningen – Björn Wolrath och Christer Bergquist – inför den emission i Countermine 2009 som sammanlagt var på 69 miljoner kronor.

Enligt Penser och Thulin, biträdda av Vinge, beskrevs sannolikheten för libyska storköp av Countermines minröjningsmaskin som mycket mer sannolik än vad som var fallet.

Enligt Dagens Industri står Countermines två obrukbara minröjningsmaskiner för närvarande i Libyen. Exakt var kunde tidningen dock inte få besked om under gårdagen.

Det är inte heller känt var Christer Bergquist befinner sig – däremot att hans villa på Lidingö tillsammans med tomten bredvid är till salu för 27 miljoner kronor.

En koppling mellan Bergquist och Penser utöver Countermine är numera Penserkollegan Lage Jonason, som är huvudägare i hörlursföretaget Invisio, där Bergquists exhustru Helene Bergquist är styrelseordförande.

Helene Bergquist är liksom Christer Bergquist folkbokförd i villan, som enligt DI är belagd med kvarstad.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Gruvjätten har grävt sin sista diamant – slutar efter 50 år

26 mars 2026
Börs & finans

Bolidens mardröm: Produktionen rasar – miljardförluster väntar

26 mars 2026