Realtid

"Påverkar inte vår business alls"

Realtid.se
Uppdaterad: 29 okt. 2015Publicerad: 29 okt. 2015

Deutsche Banks Nordenchef Jan Olsson berättar för Realtid.se om vad den nya strategin innebär för Nordenverksamheten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Börsuppgång efter Trumps mjukare ton – Saab får köprekommendation

14 feb. 2025
Spela klippet
Börs & finans

Nibe överraskar medan Tietoevry tyngs av miljardnedskrivning

14 feb. 2025

Deutsche Bank stänger sina filialer i Danmark, Norge och Finland och centraliserar hela Nordenverksamheten till Stockholm.

Det var en av förändringarna som presenterades idag som en del av bankens uppdaterade Strategy 2020 under ledning av nya koncernchefen John Cryan. Totalt 10 kontor stängs ner inklusive de tre nordiska.

Det här är ett positivt steg för Stockholm, vars status som Nordisk hub för Deutsche Bank förstärks med den nya strategin, uppger Nordenchefen Jan Olsson till Realtid.se. Vad gäller nedläggningen av filialerna i grannländerna så är det en betydligt mindre process än vad som ursprungligen kan tros. Att centralisera till ett kontor ger dessutom ett enklare managementsystem, menar Olsson.

– Det låter som stora nyheter men tittar man på detaljerna är det ingen stor nyhet. Först och främst är de här filialerna mycket små och vi gjorde det även på grund av de nya regulatoriska reglerna, det vill säga att det är dyrt att bedriva de här filialerna.

– Vi tror att det inte påverkar vår business alls. I Danmark har vi redan skurit ner och har inga medarbetare där just nu, men vi har en filial där. I Norge har vi bara asset & wealth management onshore och allt annat gör vi cross-border. I Finland har vi också asset & wealth management och equities och det kommer också göras cross border i framtiden, säger Olsson.

Medarbetarna som drabbas av detta erbjuds jobb på andra håll inom Deutsche Bank, något som ska förhandlas de kommande veckorna. Hur många det rör sig om vill Olsson inte avslöja men uppger att det är en ganska låg siffra. Däremot har Deutsche i sin övergripande strategi som mål att skära ner hela 35.000 jobb de kommande åren, något som framgick av dagens delårsrapport.

Han tror inte att stängningen av tre kontor i Norden drabbar den övergripande verksamheten i regionen nämnvärt utan tror snarare att det förenklar mycket.

– Det är mycket arbete att driva filialer även om det inte är mycket folk där. Det här kommer förenkla hur vi jobbar och hur vi leder vår affärsverksamhet här. Jag ser absolut ingen förändring och Norden är enormt viktigt som region för Deutsche Bank globalt för här finns många intressanta kunder, stora firmor, banker, förmögna privatpersoner och asset managers så vi fortsätter bedriva vår verksamhet och hoppas att utöka den också, säger han.

ANNONS

Strategiförändringen innebär inte heller några förändringar för ledningen i Stockholm. Det enda som blir annorlunda är uppdelningen av asset & wealth management i två delar, något som är en del av Deutsche Banks övergripande Strategy 2020 globalt.

Idag presenterade Deutsche Bank dessutom en del av strategin där det framgår att koncernen vill halvera kundvolymen inom investment banking-segmentet framöver. Inte heller detta ser Olsson som något som drabbar Norden eftersom de internationella kunderna fortsätter att vara bankens bas.

– Om vi gör affärer och är till exempel global coordinator så är vi ofta där för den internationella delen, vi kommer kanske inte in för den nordiska delen av rollen och det är så vi fortsätter. I andra länder med en bredare kundbas blir det nog förändringar men här ändras inget. Snarare kommer vi utveckla och göra mer affärer med de som är våra kunder, det är vår strategi, säger Olsson.

En komplex organisation ska förenklas och Nordenchefen ser positivt på den nya strategin. Han framhåller även att Norden är en stark marknad och har varit så för Deutsche Bank de senaste åren. Verksamheten har utvecklats och nästa år väntas också bli positiv.

Han ser också ljust på den globala marknadens utveckling och då främst på Europa och USA. Tillväxtmarknaderna planar nog ut framöver men kritiken mot utvecklingen där har varit för hård, menar han.

– Jag tror inte situationen är så farlig som många ser det. Om tillväxten i Kina gått ner från 10-12 procent till kanske 6-7 procent så är det kanske stora steg men det normaliserar sig nog på en lägre nivå. Man kan inte fortsätta ha en tillväxt på 12 procent hela tiden. Det här är nog en normalisering av tillvaron i tillväxtmarknader och den har blivit övervärderad, avslutar Olsson.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS