Hög belåning när finanskändisar köper hyreslägenheter.
Pareto och SBAB finansierar Alby-förvärv

Mest läst i kategorin

Fastighetsbolaget Byggmästare Anders J Ahlström gick i somras vinnande ur striden om köpet av 1.300 lägenheter i Alby utanför Stockholm.
Nu har bolaget säkrat 200 miljoner kronor i ny finansiering. Det är Pareto som bistått med att placera en femårig obligation med 8 procents ränta. Merparten av pengarna kommer från svenska långivare.
– Det är roligt att notera att vi nu, genom Pareto Securities försorg, kunnat skapa en innovativ locked-box finansiering och att marknaden mottagit den så väl. Nu gäller det att visa våra hyresgäster att vi även kan vara innovativa när det gäller förvaltningen av fastigheterna och utvecklingen av sociala aktiviteter, säger Mikael Ahlström, ordförande i Byggmästare Anders J Ahlström, i en kommentar.
SBAB går samtidigt in med lån på 465 miljoner kronor. Eget kapital är därmed enbart 80 miljoner av totalsumman 705 miljoner kronor.
Mikael Ahlström är mest känd som grundare av Procuritas och Curitas. Andra delägare i fastighetsprojektet är Kari Stadigh, koncernchef i Sampo och ledamot i bland annat Nordeas och Nokuas styrelser, Monterro-grundarna Martin Bjäringer och Carl Rosvall samt finska familjen Ehrnrooth.
I och med att finansieringen är på plats väntas tillträde ske under november.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





