Fastighetsrådgivaren ser stort intresse för den nordiska marknaden.
Pangea öppnar i London
Mest läst i kategorin

Pangea Property Partners öppnar ett kontor i London, bolagets tredje efter Oslo och Stockholm.
Anledningen är det ökade intresset för den nordiska fastighetsmarknaden, enligt corp-och transaktionsrådgivarens vd Bård Bjølgerud.
– Våra kontakter har uttryckt ett stort behov av direktkontakt med personer som har det marknadskunnande och den transaktionserfarenhet de söker, säger han.
Kontoret ska vara bemannat från början av oktober. Men Pangea ska inte ha en chef för filialen utan bemannar den istället med befintlig personal från Oslo och Stockholm på en roterande basis, säger Andreas Birgersson, direktör och partner, till Realtid.se.
Bolaget har identifierat över 150 Londonbaserade investerare med mandat som inkluderar nordiska fastigheter och kapitalet uppgår till över 200 miljarder euro.
Investerarna det rör sig om täcker hela skalan, från brittiska bolag till globala aktörer som går in i andra europeiska marknader via London.
– Där har vi gjort en rigorös analys och det är det som gör det intressant, att det är så mycket kapital som kanaliseras från London, säger Birgersson.
– Det här beslutet fattar vi på solida grunder eftersom vi det senaste året haft mycket att göra med den här typen av investerare. Dels handlar det om att hitta kapital som vill in i Norden men det finns också ett stort ägande i Norden från aktörer som sitter i London, så det är båda sidor som är intressanta för oss.
Under första halvåret uppgick transaktionsvolymen i Norden till 17 miljarder euro, enligt Pangea Property Research. Det motsvarar en ökning med 55 procent jämfört med förra året. Den nordiska transaktionsvolymen både 2013 och 2014 utgjorde nästan 14 procent av den totala europeiska volymen, en ökning som framför allt drivs av internationella investerare.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.