UPPDATERAD Har inte samarbetat med Frivården om utdömda samhällstjänsten.
Pandeya hotas av fängelse


Mest läst i kategorin

Hans Pandeya har hittills valt att inte samarbeta med Frivården för att utföra den samhällstjänst som han dömdes till i våras. Nu riskerar han att få sitt straff ändrat till fängelse i tio månader.
Det är Frivården i Stockholm som via Ekobrottsmyndigheten gått till domstol för att undanröja samhällstjänst som påföljd för att istället ändra straffet till tio månaders fängelse, vilket var alternativpåföljden i hovrättens dom i mars.
”Pandeya har allvarligt åsidosatt sitt åliggande att utföra samhällstjänst”, motiverar åklagare Gunilla Sandblom begäran i ansökan till tingsrätten.
Totalt skulle Hans Pandeya utföra 240 timmars samhällstjänst sedan han dömts för svindleri och bokföringsbrott.
Enligt ansökan till Stockholms tingsrätt har Frivården inte lyckats få kontakt med Hans Pandeya trots flera försök de senaste månaderna. Pandeya har inte kommit till utlysta möten i juli och augusti och inte heller varit anträffbar via telefon, e-post eller brev.
Myndigheten bedömer att man därmed ”uttömt sina möjligheter” och därför måste gå vidare med att få alternativpåföljden utdömd.
Hans Pandeya förklarar för Realtid.se att beslutet att inte samarbeta med Frivården är övertänkt.
”Begäran får prövas i tingsrätten liksom mitt skadeståndsanspråk. Någon samhällstjänst är inte aktuellt. Hellre 10 års fängelse än att jag tjänar detta samhälle en enda dag”, skriver han i en kommentar.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




