27 mars
2026

Realtid

"Osten-Sacken är väldigt hårt drabbad"

Sara Johansson

Hela Allokton-projektet föll platt till marken när brottsmisstankarna mot Bernhard von der Osten-Sacken blev kända. Det säger försvarsadvokat Hans Strandberg som är nöjd med de nya vittnesmålen i hovrätten.

Innan rättegången i hovrätten mot Bernhard von der Osten-Sacken avslutades på måndagen hördes försvarets två nya vittnen.

Fastighetsmannen Jim Engellau och advokaten Björn Ulvgården vittnade om den genomlysning av Osten-Sackens affärer som gjordes tiden innan Allokton noterades i slutet av 2006.

Försvarets ambition var att visa att Bernhard von der Osten-Sackens medverkan som garant i nyemissioner inte var någon hemlighet och att frågan om hur intäkterna skulle beskattas var uppe på bordet redan innan Skatteverket och Ekobrottsmyndigheten inledde sina granskningar våren 2006.

– Genom de här två vittnena har vi kunnat visa att frågan om självrättelsen varit uppe till diskussion långt tidigare än vad åklagaren påstår. Vi har också kunnat visa att han på grund av sina dåvarande affärer var väldigt exponerad och utsatt för undersökningar, säger Bernhard von der Osten-Sackens försvarsadvokat Hans Strandberg till Realtid.se.

Förklaringen till att Bernhard von der Osten-Sacken varit tvungen att blotta sin privatekonomi för Jim Engellau och advokaten Björn Ulvgården under den här tiden var för att att visa att han var oklanderlig inför de affärer som de var inblandade i, menar Hans Strandberg.

Jim Engellau berättade i sitt förhör om hur fastighetsportföljen som senare samlades i Allokton sattes ihop. Tidigt sökte man finansiärer och delägare och Bernhard von der Osten-Sacken var ett av namnen som dök upp.

Jim Engellau och hans kollegor var till en början var skeptiska mot Osten-Sacken på grund av hans unga ålder, men också eftersom det hade varit en del skriverier om honom.

– Vi ville inte bli inblandade i något som skulle kunna drabba oss. Vi gjorde en ordentlig due diligens. Jag var ganska tuff mot honom. Vi ville inte ha med honom att göra om han inte hade rent mjöl i påsen.

Jim Engellau berättar att finansmannen var öppen med att han hade gjort emissionsgarantier.

– Han förklarade vad han hade gjort och vi kände oss konfidenta med att han hade tjänat sina pengar schysst.

Det hela slutade senare med att Osten-Sacken köpte ut de övriga delägarna och grundade Allokton där Jim Engellau kom att bli vd.

Kort efter förvärvet ville Bernhard von der Osten-Sacken lista fastighetsbolaget på börsen och en noteringsprocess påbörjades, vilket också betydde nya granskningar av bland andra finansmannen, berättade Engellau.

– Öhman var på oss som hökar, vad vi var för killar. Vi fick fylla i formulär, vad vi hade gjort, och vad vi hade tjänat våra pengar på.

På kammaråklagare Stig Åströms fråga svarar Engellau att frågorna man fick från Öhman tog upp saker som om någon hade några tidigare skattedomar eller näringsförbud. De blev dock aldrig ombedda att redovisa sina privata deklarationer.

– Det var synd om Bernhard då vi var ett gäng som hackade på honom, den saken är då klar, avslutar Engellau förhöret innan han lämnar rättssalen.

Advokat Björn Ulvgården hade uppdrag för Osten-Sacken och hans bolag från våren 2005. Tillsammans med en corpfirma knöt man ihop en fastighetsportfölj värderad till 1,4 miljarder kronor, berättar advokaten.

Han minns att man i samband med den stora affären gjorde ”en sedvanlig undersökning” av Bernhard von der Osten-Sacken. Man ville ha uppgifter om finansmannens ekonomiska förhållanden.

Att Bernhard von der Osten-Sacken agerade emissionsgarant var aldrig någon hemlighet. Första gången som Björn Ulvsunden fick höra att Bernhard von der Osten-Sacken garanterat emissioner var under september-oktober 2005.

– Då kom han förtvivlad med en skrivelse från Finansinspektionen och frågade vad det var och vad han skulle svara, säger Björn Ulvsunden.

Han berättar att Finansinspektionen ville att finansmannen skulle söka tillstånd för sin garantiverksamhet.

Hans Strandberg frågar Björn Ulvsunden om det någonsin var någon diskussion hur Osten-Sacken skulle hantera dessa ersättningar skattemässigt och om de någonsin talat om någon rättelse.

– Ja, det var i samband med att jag pressade på rätt rejält. Han indikerade att han inte hade ordning. Anledningen att jag var väldigt hård mot honom var för att hjulen snurrade väldigt fort kring Bernhard. Jag var orolig att allt skulle falla på en sådan sak.

Har du ett minne av att det sker en rättelse?

– Det vet jag i efterhand. Men Bernhard kom till byrån och skulle ha ordning på papprena men vår byrå sysslar inte med sånt. Jag bad min kollega kontakta någon som kunde hjälpa honom, säger Björn Ulvsunden.

Förhandlingsdagen i hovrätten avslutades sent på måndagskvällen.

Åklagare Stig Åström vidhåller att Bernhard von der Osten-Sacken ska dömas till ett års fängelse. Advokat Hans Strandberg menar å sin sida att om finansmannen döms av hovrätten så bör han inte dömas till fängelsestraff utan till samhällstjänst.

– Nominellt sett är beloppen stora men i det här sammanhanget är de inte gigantiska plus att det var länge sedan det här inträffade. Jag vill även påstå att det här är en engångsföreteelse då han inte är straffad sedan tidigare, säger Hans Strandberg.

Hans Strandberg vill även poängtera att misstankarna och processen mot Bernhard von der Osten-Sacken har fått ”förödande konsekvenser” för finansmannen.

– I och med att han frihetsberövades i april 2007 så föll hela Allokton-projektet platt till marken med alla investeringar som man gjort. Han häktades mest på grund av misstankarna om insiderbrott som sedan visade sig vara en felaktig misstanke och lades ned. Han är väldigt hårt drabbad, säger Hans Strandberg.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Ny gaskris väntar – priserna kan rusa inför sommaren

27 mars 2026