Kurserna på Stockholmsbörsen föll tillbaka igen under tisdagen efter vinsthemtagningar.
Oro sänkte Stockholmsbörsen

Mest läst i kategorin
Ståltillverkaren SSAB var en av dagens förlorare.
Börskurserna föll redan i morgonhandeln och fortsatte ytterligare något ned under eftermiddagen. Vid stängningen hade OMXS-index sjunkit med 1,5 procent.
Kurserna på de flesta Asienbörserna hade annars stigit under tisdagens handel. Det var gryende optimism om den globala ekonomin som fick främst bank- och finansaktier att stiga. De svenska bankaktierna följde inte med upp, kanske för att de stigit under den senaste veckan.
Finansindex föll i stället med 2,3 procent. Nordea tappade 5,3 procent, Swedbank 1,2 procent, Handelsbanken 4,1 procent medan SEB steg med 2,3 procent.
– Det är inga jättetydliga signaler i dag. Det är ett vänta-och-se-läge och ingen stor förändring av marknadens syn, men lite oro över vart det tar vägen framöver. Det är fortfarande en genuin osäkerhet i marknaden, säger Johan Hagbarth, aktiestrateg på SEB.
Industriindex gick svagast, med en nedgång på 2,9 procent. SKF sjönk med 3,3 procent och Atlas Copco med 4,4 procent. Och SSAB tappade 5,5 procent.
Nedgången förvärrades sannolikt av amerikanska ståltillverkaren Nucor som varnade för att första kvartalet i år kan sluta med en förlust eftersom den globala lågkonjunkturen innebär att efterfrågan på metaller gått in i väggen. Nucoraktien rasade på Wall Street.
Telia Sonera drabbades av en vild strejk i Finland när personal vid bolagets bredbandsverksamhet lämnade sina arbetsplatser vid lunchtid på tisdagen. Protesten, som ska pågå till torsdag, gäller de förhandlingar som avslutades för en dryg vecka sedan.
Resultatet blev att nästan 320 anställda inom bredbandsverksamheten får lämna sina jobb. Telia Soneras aktiekurs föll med 0,5 procent. Konkurrenten Tele 2 gick ned med 0,7 procent.