29 sep.
2026

Realtid

Öresund vägrar betala

Sara Johansson

"Vi finner ingen grund för kraven", säger Sven Hagströmer om HQ:s krav.

Kravet mot storägarna ligger på 330 miljoner kronor, vilket är den summan som den nuvarande ledningen anser är en olaglig vinstutdelning. HQ har redan riktat krav mot flera aktieägare, enligt Di.se.

– Vi har inte betalat tillbaka utdelningen. Vi finner ingen grund för kraven, säger Sven Hagströmer, ordförande för Öresund som är en av de största ägarna i HQ.

Han menar att Öresund inte haft någon insyn i det kritiska läge som HQ befann sig i. Om HQ vill ha pengar får de gå till domstol, uppger han för Di.se.

HQ:s styrelse sökte under onsdagen stöd av aktieägarna för de stämningar som lämnats in mot flera tidigare styrelseledamöter och finansbolagets revisor.

HQ:s före detta ordförande, tillika vice ordförande och storägare i Öresund, Mats Qviberg är en av de utpekade. Sven Hagströmer vill, enligt Di.se, ännu inte ta ställning till stämningen utan väntar på det stämmomaterial som HQ:s styrelse lämnar den 4 april.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

usa
Börs & finans

Amerikaner blir allt mer pessimistiska – fler har en dålig privatekonomi

29 sep. 2026
Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026