Realtid

Opcon anlitade KPMG

administrator
administrator
Uppdaterad: 09 nov. 2012Publicerad: 09 nov. 2012

När miljöteknologiföretaget Opcon med huvudägare Mats Gabrielsson i veckan aviserade utförsäljningen av dotterbolaget Engine Efficiency för över 200 miljoner kronor, hade revisionsbyrån KPMG anlitats av Opcon som finansiell rådgivare kring affären.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det uppger Opcons investerarkontakt Niklas Johansson.

– KPMG har hjälpt oss bland annat med affären, säger han.

Det var redan sommaren 2011 som Opcon inledde processen för att sälja ut Engine Efficiency, och så sent som i oktober 2012 skickade Opcon ut ett pressmeddelande om att Opcon ber aktieägarna om ett kapitaltillskott på 130 miljoner kronor och att avyttringen av affärsområdet (Engine Efficiency) dragit ut på tiden ”mot bakgrund av det rådande osäkra marknadsläget på finansmarknaden” även om affärsområdet i sig uppges ha utvecklats positivt.

Realtid.se skrev i förra veckan om att Opcon anlitat aktiemäklarfirman Erik Penser som finansiell rådgivare kring kapitaltillskottet.

Beskedet om försäljningen av Engine Efficiency (som egentligen består av dotterbolaget SEM) offentliggjordes under torsdagen (8 november 2012), men där stod inget om ifall Opcon anlitat någon finansiell rådgivare för affären.

Enligt pressmeddelandet uppgår köpeskillingen för Engine Efficiency till 218 miljoner kronor (exklusive skulder) plus en prestationsbaserad komponent som kan höja eller sänka slutpriset med tio miljoner kronor.

Beskedet fick Opcon-aktien att ta ett glädjeskutt på börsen med en kursuppgång på 27 procent (från en slutkurs i onsdags på 1,10 kronor till en slutkurs i torsdags på 1,40 kronor).

Köpare av Engine Efficiency är riskkapitalbolagsfonden Perusa Partner Fund 2 som ska betala 90 miljoner kronor kontant samt överta 70 miljoner kronor i skulder.

ANNONS

Resten av köpeskillingen ska betalas genom ett lån från Opcon med tre års löptid.

Engine Efficiency har cirka 250 anställda och nådde intäkter på 235 miljoner kronor och ett rörelseresultat på 30 miljoner kronor under 2011.

Under första halvåret 2012 blev intäkterna 132 miljoner kronor och rörelseresultatet 16 miljoner kronor.

– Engine Efficiency har varit en mycket välskött, lönsam och tekniskt avancerad verksamhet med en imponerande kundlista. Jag är övertygad om att Perusa kommer att bli en bra ägare för SEM och en ägare som kommer att kunna fokusera på att utveckla SEM och ta vara på bolagets tillväxtmöjligheter, sa Opcons vd Rolf Hasselström i pressmeddelandet från i torsdags om Opcons försäljning av Engine Efficiency.

Perusa är ett tyskt riskkapitalbolag som startades så sent som 2007 av Hanno Schmidt-Gothan som tidigare varit vd för ett antal mellanstora bolag ”i förändringsfas”. Kristillstånd och rekapitaliseringar för bolag hör till hans erfarenheter enligt Perusas hemsida. Han har även jobbat på amerikanska företagskonsultfirmorna McKinsey och Accenture.

Perusas fonder uppges ha ett förvaltat kapital på över 350 miljoner euro.

Under fredagen (9 november 2012) kom besked från Opcon om att det begärda kapitaltillskottet sänks från 130 miljoner kronor till cirka 90 miljoner kronor, och att emissionsbeloppet har garanterats upp till 80 procent av ett garantikonsortium (varav Mats Gabrielsson och vd Rolf Hasselström svarar för 30 procentenheter)

Teckningskursen i emissionen föreslås bli 0,50 kronor.

ANNONS

Och vid 12-tiden under fredagen hade Opcon-aktien fallit med 24 procent till 1,07 kronor, det vill säga under kursnivån innan beskedet om Engine Efficiency-försäljningen.

En extra bolagsstämma om emissionen skulle hållas under fredagen.

Efter utförsäljningen av Engine Efficiency blir Opcons kvarvarande affärsområde Renewable Energy, som beskrivs så här i fredagens pressmeddelande från Opcon:

”Renewable Energy arbetar med;

• framställning av el ur spillvärme

• bioenergieldade värme- och kraftvärmeanläggningar

• pelleteringsanläggningar

• torkning av biomassa

ANNONS

• hanteringssystem för biobränslen, slam etc

• hanteringssystem för naturgas

• industriell kyla

• rökgaskondensering

• rening av rökgaser

• luftsystem för bränsleceller”

Under fredagen offentliggjorde Opcon även sin resultatrapport för tredje kvartalet 2012.

Där framgår att Opcon som helhet hade intäkter på 109 miljoner kronor under kvartalet (-23 procent jämfört med samma kvartal 2011), och nettoresultatet försämrades till -21 miljoner kronor (-10 miljoner kronor).

ANNONS

Renewable Energy och Energy Efficiency svarade för ungefär hälften var av kvartalets intäkter, men medan Energy Efficiencys intäkter låg ungefär oförändrat så i princip halverades Renewable Energys intäkter.

Och medan Energy Efficiency hade ett rörelseresultat kring 2 miljoner kronor så visade Renewable Energy ett resultat på -21 miljoner kronor.

Så här skriver Opcons vd Rolf Hasselström i rapporten:

”Med försäljningen av Engine Efficiency har vi nu tagit ett avgörande steg för att säkra koncernens kort- och långsiktiga finansiering och göra koncernen i princip skuldfri med målsättningen att skapa en ändamålsenlig kapitalstruktur och resurser för fortsatt expansion inom energi- och miljöteknik.

Med det finansiella upplägg som överenskommits gällande försäljningen av Engine Efficency så kvarstår dock behovet av att genomföra en nyemission för att skapa tillräcklig flexibilitet och handlingsfrihet på kort sikt. Styrelsens förslag är dock att minska emissionens storlek i jämförelse med vad som tidigare kommunicerats.

Sammantaget ser vi nu att detta ger oss de resurser vi behöver för att kunna fokusera på att utveckla, industrialisera och kommersialisera vår teknik för Waste Heat Recovery, kompressorteknik och bioenergi.”

Per slutet av september 2012 hade Opcon en nettoskuld (räntebärande skulder minus kassa) på drygt 140 miljoner kronor.

Som jämförelse är hela Opcon värt 130-140 miljoner kronor på börsen (före det föreslagna kapitaltillskottet på 90 miljoner kronor och vid en börskurs på 1,05 kronor i skrivande stund).

ANNONS

Så här skriver Hasselström i rapporten om rörelsens utveckling under 2012:

”Efter hårt arbete och omfattande åtgärder startade 2012 avsevärt bättre än 2011, med betydande lönsamhetsförbättring under det första halvåret. Makroklimatet har dock drastiskt försämrats under sommaren och början av hösten vilket slagit hårt mot omsättning och resultat under kvartal 3.

Ackumulerat är resultatet på EBITDA-nivå fortsatt väsentligt bättre än föregående år, men samtidigt sämre än den interna målsättningen. Kundernas osäkerhet speglas också i att projekt senareläggs och beslut om investeringar skjuts på framtiden, vilket påverkar de projektbundna verksamheterna inom Renewable Energy. Även Engine Efficiency har under kvartal 3 utvecklats sämre än tidigare vilket tillsammans avsevärt påverkar resultatet jämfört med föregående år.”

Hasselström konstaterar att det makroekonomiska läget är besvärligt på kort sikt, men att han trots det bibehåller ”den positiva synen på de långsiktiga möjligheterna” med hänvisning bland annat till ”ett fortsatt ökande intresse för våra produkter inom såväl Waste Heat Recovery som kompressorteknik med konkreta, stora tillväxtmöjligheter”.

Hasselström skriver att Opcon nu har tagit sig för bi ”en avgörande milstolpe för Opcon Marine i och med maringodkännandet från Lloyd’s”.

Utvecklingen av verksamheten inom kompressorteknik (i dotterbolaget Svenska Rotor Maskiner) har enligt Hasselström ”fortsatt mycket positivt med Kina som en fokusmarknad där stora utvecklingsuppdrag kommer att bidra till tillväxt och lönsamhet under lång tid framåt.

Inom Waste Heat Recovery uppger Hasselström att det har skett ”en omfokusering av marknadsinsatserna från den svenska mot andra marknader med högre elpriser och därmed tydligare kundnytta”.

Enligt Hasselström kvarstår ”ett fortsatt högt intresse från kunder inom i stort sett alla segment” trots konjunkturläget som dock påverkar beslutsprocesser hos kund.

ANNONS

Applikationerna inom småskalig kraftvärme, som utvecklats i samarbete mellan organisationen i den svenska bioenergiverksamheten och organisationen inom Waste Heat Recovery, har rönt stort intresse och antalet förfrågningar har ökat under året uppger Hasselström.

Han ser även fortsatt goda tillväxtmöjligheter inom den svenska verksamheten för bioenergi vad gäller både rökgaskondensering som hanteringssystem.

Marknadsinsatser utanför den svenska marknaden på rökgaskondensorområdet förväntas ge genomslag under 2013.

”Tillsammans med de starka positioner vi byggt upp inom bioenergiområdet i Tyskland och England skapar detta en reell plattform att växa ifrån”, skriver Hasselström.

Den svenska bioenergiverksamheten har genomgått en kraftig omstrukturering, vilket enligt Hasselström syns i form av förbättrad lönsamhet.

”En del ytterligare besparingar genom rationalisering av tillverkningsstrukturen görs även för att förbättra läget än mer. På kort sikt kvarstår dock att den ökade oron och osäkerheten i omvärlden kommer att få effekt på omsättning och resultat under hösten.”

Även om Opcon anlitade revisionsbyrån KPMG som finansiell rådgivare för Engine Efficiency-försäljningen så har Opcon anlitat Dennis Svensson från revisionsbyrån Öhrlings-Pwc som Opcons revisor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS