07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

OP-Pohjola köper bostadsportfölj

Realtid.se
Uppdaterad: 23 juni 2014Publicerad: 23 juni 2014

Finska banken gör stor fastighetsaffär genom specialfond.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finska bankkoncernen OP-Pohjola har genom sin specialplaceringsfond OP-Hyresgaranti förvärvat en fastighetsportfölj på 800 bostäder och fyra affärslokaler.

Säljare är investerarbolaget Probus Holding, där pensionsbolagen Elo och Fennia, samt OP-Livförsäkring, OP-Eläkesäätiö, OP-Eläkekassa och Kervo stad är huvudägare.

Fonden har varit verksamt i ett år och det placerade kapitalet uppgår redan till 200 miljoner euro.

– I samband med det här förvärvet intensifierar fonden kapitalanvändningen också genom lånefinansiering. Fonden är redan en betydande fastighetsinvesterare i Finland. Fondandelsägarna drar nytta av att fonden expanderar eftersom det möjliggör en god spridning och skalfördelar som är viktiga för det här tillgångsslaget, säger OP-Fondbolagets verkställande direktör Samuli Sipilä i en kommentar.

Förutom förvärv fokuserar fonden även på att bygga fastigheter.

– Under början av året avtalade fonden till exempel om att bygga 59 bostäder Villmanstrand, säger portföljförvaltare Antero Tenhunen.

Äganderätten av fastigheterna övergår den 1 september.

Parterna har inte offentliggjort transaktionssumman eller rådgivare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS