USA och EU har haft ett första möte med sitt nya Energiråd, som ska stärka samarbetet på energiområdet.
Olofsson i energimöte i USA


På onsdagen höll USA och EU ett första möte i Washington med sitt nya Energiråd, som ska stärka samarbetet på energiområdet. Värd för mötet var USA:s energiminister Steven Chu tillsammans med Sveriges näringsminister Maud Olofsson.
Chu hälsade deltagarna med en förhoppning om att detta skulle bli det första i en lång serie möten som ska kunna främja USA:s och EU:s möjligheter att övergå till ren förnyelsebar energi. Den övergången är ytterst viktig, för energisektorn, för den ekonomiska utvecklingen, och självklart för världens klimat, sade Chu.
Maud Olofsson sade att samarbetet kommer att sända en viktig signal till världen att EU och USA är redo att handla när det gäller klimatförändringarna.
Efter mötet sade hon till journalister att Energirådet är ett ”gyllene tillfälle” för EU och USA att samarbeta kring energifrågor, som effektivare energianvändning, utveckling av förnybara energikällor och nya marknader.





