Betydligt mer olja än befarat läcker ut i Mexikanska golfen.
Oljeläckan större än befarat


Ytterligare en läcka har upptäckts i havsbotten intill platsen där oljeriggen exploderad i förra veckan.
Enligt den amerikanska kustbevakningen strömmar fem gången mer olja än man tidigare trott ut i havet, omkring 800.000 liter i stället för tidigare uppskattade 160.000 liter.
De amerikanska myndigheterna räknar med att den första oljan når Louisianas kust redan på fredag på grund av att kraftiga pålandsvindar väntas från torsdag.
Under tiden sliter delstatens invånare för att skydda det känsliga växt- och djurlivet och den viktiga fiskeindustrin.
– Vi närmas oss den här situationen på samma sätt som vi skulle göra innan en orkan kommer in över land, sade guvernör Bobby Jindal efter ett möte med ansvariga för oljebekämpningen till havs.
– Vi måste hoppas på det bästa och bereda oss på det värsta, sade han.
Dåligt väder försvårade försöken att placera ut 16.000 meter skyddande bommar som man hoppas ska stoppa oljan vid de känsligaste avsnitten av kusten.
Larmkedjor har upprättats för att samordna frivilliga och ansvariga och delstaten överväger att engagera såväl yrkesfiskare som fängelsekunder i rengöringsarbetet.
I går beslutade räddningsledningen att starta kontrollerade bränder innanför brandsäkra länsar.
– De satte eld på oljan med hjälp av en liten flotte som släpper ut bränsle. Det lyckades bra, sade sergeant Cory Mendenhall vid den amerikanska kustbevakningen.
De första eldhärdarna tändes strax före fem på eftermiddagen lokal tid.
Bränderna ska förhoppningsvis hindra oljan från att nå Louisianas ömtåliga våtmarker.
Oljan ligger tre landmil från Louisianas kust som hyser otaliga fågel- och fiskarter. Men med en vindkantring kan oljan inom ett par dygn nå land, i Louisiana eller någon av de andra delstaterna längs sydkusten som också har känslig natur och ekonomiskt viktiga stränder.
De försök som har gjorts för att strypa oljeflödet från botten på 1.500 meters djup har hittills misslyckats.





