<pufftextlänk>Råoljepriset steg under dagen. Det var en av orsakerna till att New York-börserna sjönk</pufftextlänk>. Oljegiganten Exxon, vars aktie steg med 0,8 procent, lyckades inte dra upp börserna.
Oljan sänkte Wall Street

Mest läst i kategorin
Vid stängning hade Dow Jones industriindex gått ner med 0,2 procent till 11.219,4 medan Nasdaqs kompositindex hade sjunkit med 0,6 procent till 2.072,5.
I fredags kom statistik som visade att arbetslösheten i USA ökat till 4,8 procent i juli, från 4,6 procent i juni. Visserligen ser inflationen ut att vara på väg uppåt, men huvudtipset är ändå att centralbanken Federal Reserve tar en paus från räntehöjningarna på tisdagen.
Råoljepriset steg 2,5 procent och landade på 76,60 dollar per fat. Detta sedan den brittiska oljekoncernen BP i söndags inledde stängningen av oljefältet Prudhoe Bay i Alaska till följd av rostande oljeledningar och läckage.
Oljefältet är det största i USA och när allt arbete ligger nere har produktionen av 400.000 fat råolja per dag försvunnit. Det motsvarar nästan åtta procent av USA:s totala oljeproduktion, eller 2,6 procent av USA:s oljekonsumtion, enligt statistik från den amerikanska energimyndigheten EIA.
På den amerikanska penningmarknaden tror en överväldigande majoritet att banken lämnar styrräntan oförändrad på 5,25 procent.
Men affärstidningarna Financial Times och Economist anser att Federal Reserve bör höja räntan för att visa att den tar inflationshotet på allvar.
TT