Enligt BP pumpas 2.000 fat olja om dagen upp från ett av de läckande oljehålen.
Oljan pumpas upp


Enligt officiella uppgifter läckte det tidigare ut omkring 5.000 fat om dagen, vilket skulle innebära att man nu fångar upp 40 procent av flödet. Men flera forskare tror att läckaget är många gånger större än den officiella siffran.
President Barack Obama tillsätter en kommission som ska granska oljeutsläppet i Mexikanska golfen. Kommissionen ska både granska oljebranschens säkerhetsarbete och myndigheternas kontrollsystem.
En av de högsta cheferna inom den federala byrån Minerals Management Service (MMS), som reglerar olje- och gasutvinningen till havs, avgår.
Chris Oynes avgång kom efter hård kritik mot MMS för slapphet i kontrollen av säkerheten på oljeriggarna. Oynes har enligt Washington Post kritiserats för att ha haft alltför nära förbindelser med den oljebransch som han ska övervaka.
Efter olyckan den 22 april, då oljeplattformen Deepwater Horizon sjönk efter en explosion, har den amerikanska regeringen aviserat att funktionerna för tillståndsgivning och kontroll vid MMS ska delas upp i två separata delar. President Barack Obama sade då att relationerna mellan oljebolagen och den myndighet som ger borrtillstånd ”varit alltför gemytlig under alldeles för lång tid”.





