Realtid

Odin Equity Partners byter namn

Realtid.se
Uppdaterad: 08 dec. 2015Publicerad: 08 dec. 2015

Danskt private equity-bolag omstrukturerar och tar in nytt kapital.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Asmodee sätter spelmarknaden i fokus på börsen

07 feb. 2025

Riskkapitalbolaget Odin Equity Partners gör en omstrukturering av sina fonder och byter namn till BWB Partners.

Samtliga 12 bolag som ingår i portföljen ska samlas under ägande i två nya fonder, med namnen BWB Partners I samt II.

Samtidigt tillförs riskkapitalbolaget 380 miljoner danska kronor i nytt kapital vilket innebär att fonderna nu totalt har 575 miljoner kronor i åtaganden från investerarbasen.

Omstruktureringen gjordes med hjälp av Lazards Private Fund Group. Processen bidrog även till att lämna numera kallade BWB Partners i en bättre position på längre sikt, med en starkare kapitalbas, säger managing partner Jacob Bergenholtz.

Hälften av bolagen i BWB:s portfölj köptes innan 2008 och drabbades av finanskrisen men bolaget har arbetat med ledningarna för att dra ner på kostnader och fokusera på kärnområden.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS