22 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nytt världsekord, i några timmar

administrator

administrator

Therese Alshammar förbättrade sitt världsrekord på 50 meter fjärilsim - för att några timmar senare bli av med det efter ett jurybeslut.

Hon bar två baddräkter.

Det var vid de australiska mästerskapen i OS-bassängen i Sydney som Alshammar simmade på 25,44, två hundradelar snabbare än sitt världsrekord från Barcelona i juni 2007.

Efter loppet sade svenskan:

– Jag är lite chockad och mycket glad. Jag har haft några mycket bra månader i Australien, det är den bästa platsen i världen för simning.

Alshammar har tränat i Australien under vintern. Hon fick ställa upp i försöksheaten i tävlingarna i Sydney, men inte i semifinaler och finaler.

I förra veckan beslutade det Internationella simförbundet (Fina) att en simmare inte få ha fler baddräkter än en.

Senaste lediga jobben