21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nytt system för e-legitimation

administrator

administrator

Den elektroniska legitimationen ska bli enklare och säkrare.

Det föreslår en utredning som finansmarknadsminister Mats Odell får ta emot på måndagen.

Anmäl dig till Teknik, Media och Telekom-nyhetsbrevet som kommer ut på tisdagar.

Odell tycker att dagens system med e-legitimationer är krångligt, oflexibelt och för dyrt.

E-delegationen som nu lämnar ifrån sig sitt första delbetänkande föreslår en helt ny variant av e-leg, skriver Svenska Dagbladet.

I förslaget ska användaren inte behöva ladda ner ett certifikat till datorn. I stället ska kontrollen ske direkt via nätet hos Skatteverket eller någon annan lämplig myndighet. Det innebär att det går att använda e-legitimationen också i datorer på till exempel internetkaféer och bibliotek.

Mats Odell anser att systemet också skyddar den personliga integriteten.

– De olika typer av identifiering och de olika tjänster som använd i dag leder till att väldigt mycket persondata lagras på olika håll, säger han till tidningen.

Enligt förslaget ser den som begär legitimeringen aldrig innehållet i den utan får bara bekräftelse från Skatteverket att identiteten stämmer.

Senaste lediga jobben