19 apr.
2026

Realtid

Nytt Rezidorhotell i Abeokuta, Nigeria

Martin Lindgren

Rezidor, som driver bland annat Radisson och Park Inn-hotell, öppnar ett nytt hotell i Abeokuta, Nigeria.

Hotellet ska drivas under varumärket Park Inn och ha 173 rum. Det kommer att drivas av Rezidor själv, dvs inte av någon franchisetagare eller annan hotelloperatör.

Abeokuta ligger 75 kilometer norr om affärshuvudstaden Lagos i Nigeria, som är Afrikas folkrikaste stat, och beskrivs av Rezidor som en stad som nyligen öppnats för turism och kommersiell utveckling. Bolaget driver sidan tidigare två hotell i Nigeria, samt därutöver en hel del andra hotell runt om i Afrika.

På en blogg finns en bild på hotellet som det såg ut 2007, och därtill en kommentar från en person som utger sig för att ha varit hotellchef på hotellet på 70- och 80-talet. Enligt honom var hotellet Nigerias finaste hotell på den tiden, men förföll på grund av dåligt ägarstöd, som det verkar från den nigerianska staten.

Rezidors plan är att totalrenovera hotellet, och ett byggföretag har på sin hemsida med det som ett av projekten de driver.

Rezidor är värt ca 3,5 miljarder kronor på Stockholmsbörsen och ägs till drygt 44 procent av Minnesotabaserade Carlson. Bolaget har drygt 380 hotell, som utöver Park Inn bland annat drivs under varumärket Radisson Blu.

1934 föddes Akinwande Oluwole ”Wole” Soyinka, nobelpristagare i litteratur 1986, utanför Abeokuta, där han gick i småskolan. Soyinka är kusin till framlidne Fela Kuti, som James Brown anser vara en av funkmusikens fäder.

Hotellet i Abeokuta kommer att öppna under 2012 enligt en presstaleskvinna på Rezidors huvudkontor i Bryssel (inte 2010, som det står i pressmeddelandet).

På sin kapitalmarknadsdag i början av november nämnde MTG, och vd:n Hans-Holger Albrecht, Nigeria som ett intressant land att etablera verksamhet i.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Finansministern: Behövs fler europeiska stablecoins

19 apr. 2026
Juridik

Krav på digitala årsredovisningar brådskar – skyddar mot ekobrott

19 apr. 2026