02 okt.
2026

Realtid

Nytt läge för Danske Bank

Sara Johansson

Danske Bank storsatsar i Göteborg.

Danske Bank har tecknat ett tioårigt hyresavtal med Wallenstam och flyttar in i nya lokaler andra kvartalet 2015.

– Vi satsar i Göteborg och flyttar samman våra Storkunds- och Specialistenheter och private banking samt kontoren för privat- och företagskunder som idag finns på Södra och Östra Hamngatan i en och samma fastighet med ett mycket bra läge. Det är väldigt positivt för såväl kunder som medarbetare, säger Ann Krumlinde, vd på Danske Bank i Sverige.

Den nya adressen är Östra Hamngatan 45 i Göteborg. Innan banken flyttar in i fastigheten ska den genomgå en totalrenovering med bland annat interiör omvandling, förhöjt glastak, nya fönster och renoverad fasad.

Wallenstam förvärvade fastigheten i september 2012. Fastigheten ingick i ett paket om totalt fem kommersiella Göteborgsfastigheter som förvärvades av Vasakronan.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

private equity
Börs & finans

SEC:s nya förslag: Ge småsparare tillgång till private equity

02 okt. 2026
norion
Bank & Fintech

Norion bygger ny private banking-utmanare – slår ihop förvärv

02 okt. 2026