12 juli
2026

Realtid

Nytt bud på Man United

administrator

administrator

Amerikanen Malcolm Glazer har tydligen bestämt sig att ta över Manchester United till varje pris. Efter ett misslyckat bud i höstas lägger han nu ett nytt bud i hopp om att aktieägarna ska ge med sig.

Det nya budet ligger i samma prisklass som det gamla, 800 miljoner pund, men med nya villkor. Framför allt är det nya förslaget inte lånefinansierat i samma utsträckning som det gamla. Något som klubbens styrelse invände starkt mot i höstas.

Budet kommer först att läggas fram för styrelsen under veckan som skall diskutera huruvida budet är i aktieägarnas bästa intresse eller inte.

Trots ramaskri från aktieägarföreningen, Shareholders united, och supporterklubben är attityden från styrelsen mjukare den här gången.

– Det är annorlunda nu, styrelsen måste ta det här budet seriöst, säger en källa inom klubben till BBC.

De största ägarna i Manchester United i dag, den irländska duon John Magnier och John McManus, sitter inte med i styrelsen. Tillsammans äger de 28,9 procent av klubben. Den irländska tidningen the Irish Times spekulerar i att de två storägarna enbart skulle sälja om Glazer bättrar på prislappen på budet ytterligare.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Stigande börskurser och ett fortsatt sparande ligger bakom att svenskarnas samlade fondförmögenhet nu överstiger 10 000 miljarder kronor. Arkivbild.
Börs & finans

Svenskarna slår rekord i fondsparande

12 juli 2026