08 apr.
2026

Realtid

Nya regler på gång mot skattesmitare i Schweiz

administrator

administrator

Storbritannien och Tyskland planerar att i samarbete med Schweiz införa skatteavdrag för britter och tyskar med schweiziska bankkonton, utan att personernas identitet behöver avslöjas.

Det skriver Bloomberg.

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Om reglerna införs och kanske även för svenska bankkunder i Schweiz, innebär det att det inte är någon vits med att öppna bankkonto i Schweiz – åtminstone inte för att slippa undan skatten.

Men de berörda kunderna behöver inte vara oroliga för att hängas ut offentligt eller straffas, eftersom tanken är att införa reglerna med automatik utan att Schweiz behöver vidarebefordra kundernas identitet till deras hemländer.

Tanken är att de nya reglerna ska innebära att skatt dras automatiskt från kundernas räntainkomster, aktieutdelningar, reavinster och andra kapitalinkomster.

För Storbritannien och Tyskland innebär reglerna fördelen att det ger extra skatteinkomster.

För Schweiz blir fördelen att reglerna kommer att göra det lättare för schweiziska banktjänster att marknadsföras i Storbritannien och Tyskland.

Utvecklingen av reglerna är ännu i tidig fas.

Samtal mellan länderna väntas inledas i början på 2011.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin