18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nya nödlån till Grekland

administrator

administrator

Greklands centralbank meddelade i dag att Aten nu tar emot 14,5 miljarder euro i nödlån från Bryssel.

Det ska bland annat täcka upp för grekiska statsobligationer för 8,5 miljarder euro som löper ut på onsdag.

Sedan tidigare har IMF betalat ut 5,5 miljarder euro i nödlån till Grekland inom ramen för stödpaketet.

Beskedet såg ut att tillfälligt lugna marknaden efter veckor av turbulens till följd av oro för euroländernas skuldkris.

Räntetrycket mot utsatta länder, som Grekland, avtog märkbart under förmiddagen.

Samtidigt steg börser runt om i Europa på bred front på tisdagen.

Bland dem som gick bäst fanns just Atenbörsen, vars generalindex på förmiddagen lyfte med 1,2 procent. Ännu bättre gick Madridbörsens IBEX 35-index, som steg 1,6 procent.

För att få framtida utbetalningar måste Grekland visa hur man uppfyller målen i den stabilitetsplan som antagits. Enligt den ska landets budgetunderskott ned från omkring 14 procent av BNP till under 3 procent av BNP till 2014.

Eurogruppens möte, som avslutades under natten, gav inga tydliga besked om de kvarstående oklarheterna i det stödpaket på 750 miljarder som klubbades ihop med Internationella valutafonden (IMF) för snart tio dagar sedan.

Senaste lediga jobben