Norska IGE Capital, med PA Resources-vd:n Ulrik Jansson som grundare och huvudägare, får 31 färska miljoner till sin diamantverksamhet i Afrika.
Nya miljoner till IGE från storägare

Investeringen sker i form av en nyemission i diamantletningsbolaget, där Ulrik Jansson är den huvudsakliga investeraren. Jansson är sedan tidigare storägare i IGE, vars huvudkontor ligger i Stockholm. Handeln i aktien sker dock på Oslobörsen.
Pengarna ska användas för att få fart på diamantutvinningen i Afrika, som IGE betraktar som sin huvudsakliga verksamhet. IGE:s finanschef Thomas Carlsson meddelar Realtid.se att det handlar om pengar till personal, samt till traktorer och grävmaskiner.
– Dessutom behövs ett nytt diamantanrikningsverk. Vi har en testvariant nu, men behöver större.
Ett diamantanrikningsverk är, förenklat, den maskin där grus förs in på ena sidan och diamanter kommer ut på andra. På engelska kallas maskinen för ”concentrator”, säger Thomas Carlsson, som är osäker på den korrekta svenska benämningen.
IGE har även tillgångar i Sverige: nickelfyndigheten Rönnbäcken, och Bolidens gamla koppargruva Stekenjokk, känd från väderleksrapporter som ett köld- och blåshål. Vad gäller Stekenjokk ligger verksamheten på is, och i Rönnbäcken behövs mer borrning, enligt Thomas Carlsson.
Ulrik Jansson är vd för olje- och gasutvinningsbolaget PA Resources, vars bakgrund är gemensam med IGE:s (se faktaruta). Även PA Resources är primärnoterat på Oslobörsen, trots att huvudkontoret ligger i Stockholm. Jansson äger 5 procent av bolaget vars börsvärde är 3 miljarder.
IGE-aktien är en av Olsobörsens mest omsatta aktier, enligt en Realtid.se-artikel från 24 februari i år om bolaget. I skrivande stund är bolaget värt lite drygt 700 miljoner norska kronor på börsen. I och med nyemissionen, som sker med 15 procents rabatt jämfört med börskursen, späds aktierna ut med ungefär fem procent: det är andelen investerarna får.
Den 16 februari meddelades att Ulrik Jansson ökade sin ägarandel i IGE till 6,1 procent. En vecka därefter meddelades att Pangea blev största ägare, med enligt den senast uppdaterade (3 maj) ägarlängden 38,66 procent av aktierna. Det skedde i samband med att IGE köpte Pangeas fyndigheter i Angola.
År 2009 omsatte IGE 15 miljoner svenska kronor, och gjorde en förlust på 67 miljoner.




