Finansmannen Sven Hagströmer sätter trenden. Läs hans kommentarer.
Nya finansmodet: Hippie-armband


Som en av Sveriges högst ansedda affärsmän, överraskar Hagströmer med att till sin kostym och slips bära ett armband runt höger handled.
Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.
Och det är inget fett guldarmband med diamanter för att skryta med sina framgångar.
Hagströmer är känd för sitt stora seglarintresse, och frågan är om armbandet har marin anknytning.
Armbandet är gjort i något svart, ganska grovt flätat material som skulle kunna vara tågvirke (det som man gör ”rep” av till båtar).
Realtid.se har själv ringt upp Hagströmer vid något tillfälle då han var i full färd med att kryssa sig igenom ett smalt sund med en segelbåt, samtidigt som han skulle försöka kommentera någon knepig fråga.
Annars ligger Hagströmer med en ålder på snart 70 år ganska rätt till för att uppskatta slutet av 60-talets hippie-era med sitt tingeltangel då Hagströmer var 20-25 år.
Modeexperten Kate Adams skriver om manliga armband på Ezinearticles.com:
”A usual connotation regarding bracelets is that, only women are accepted to wear it.
If men were seen wearing a bracelet they might be mistaken as a transgender or just someone who lost his fashion sense.
But now that people are gradually becoming more open-minded with different changes in the society, which includes gender equality, men wearing bracelets is no longer an issue or more so a laughing matter.”
De manliga kändisar som har armband, bär enligt Adams armband som verkligen passar dem.
Filmstjärnan Johnny Depp är en armbands-bärare.
Han föredrar ett väldigt brett, brunt läderarmband.
Men det finns även män som bär armband för något välgörenhetsändamål.
Popstjärnan Usher har särskilda armband till stöd för sin stiftelse New Look som stödjer ungdomar.
Exklusiva franska juvelerarfirman Cartier har tagit fram en särskild serie med vad de kallar Love Charity-armband i olika färger även för män.
De armbanden symboliserar både kärlek till någon, och att en del av köpeskillingen för armbandet går till välgörande ändamål.
Love Charity-armbanden som är gjorda i vittguld i 14 karat och silke, kostar 475 dollar varav 100 dollar går till välgörande ändamål.
Hagströmers armband skulle kunna vara ett Cartier Love Charity-armband, men Hagströmers exemplar är för grovt flätat för att vara det fina silkesmaterialet hos Cartier.
Andra armband såsom det som amerikanska cyklisten Lance Armstrong har, symboliserar kampen mot cancer.
Och en del bär armband som fyller en funktion vid nödsituationer, av exempelvis medicinska skäl skriver Adams.
Men manliga armband
kan enligt Adams helt enkelt symbolisera en kärleksrelation som par köper varsitt tillsammans, ofta med ingravering av varandras namn och datumet när man träffades.
Enligt en läsare kommer Hagströmers armband i själva verket från italienska lyxföretaget Bottega Veneta som betyder ”venetiansk ateljé”.
Företaget uppges vara mest känt för sina lädervaror.
Bottega Veneta grundades så sent som 1966 och ingår i italienska Gucci som i sin tur ingår i franska PPR som är börsnoterat på Parisbörsen och där värt 13 miljarder euro.
PPR med sin företrädare
Francois Pinault har varit inblandad i en bitter fejd med Bernard Arnault, företrädare för lyxföretaget LVMH och Frankrikes rikaste man.
Pinault är världens 77:e rikaste person med en förmögenhet på 9 miljarder dollar, medan Arnault är världens 7:e rikaste person med en förmögenhet på 27,5 miljarder dollar enligt Forbes.
De har bråkat om Gucci i slutet av 90-talet.
Arnaults bolag LVMH ville köpa Gucci, men då vände sig Gucci till Pinault och PPR och bad Pinault att köpa Gucci för slippa bli köpt av Arnault.
På 80-talet blev Bottega Veneta det hetaste märket bland världens internationella jetset, och Andy Warhol gjorde en kortfilm åt bolaget.
Speciellt var att bolaget inte hade med sin symbol på sina produkter. ”When your own initials are enough”, var ett av bolagets motton.
Under 90-talet falnade Bottega Veneta, för att blomma upp igen sedan det köptes av Gucci i början på 00-talet.
Bottega Veneta har enligt sin hemsida en butik på Birger Jarlsgatan 8 i Stockholm.
Hagströmer själv hör av sig under tisdagsmorgonen.
Han bekräftar att det är ett Bottega Veneta-armband.
– Jag har fått det av min fru.
I vilket sammanhang?
– Det tänker jag inte berätta.
Hur länge har du haft det?
– I mer än ett år.
Hagströmer berättar att han tidigare inte haft armband mer än tillfälligt för att stödja kampen mot cancer.
Men du tycker inte att armbandet är besvärande att gå omkring med?
– Nej, inte alls.
Du har på dig armbandet dygnet runt?
– Ja.
Och duschar även med det?
– Ja, det har hållit för det hittills.
Hagströmer är även klockfanatiker och har tre olika klockor.
– Jag har en finklocka som jag har köpt begagnad, en Jaeger, och när jag sportar har jag en vattentät.





