28 apr.
2026

Realtid

Nya delägare på Danowsky & Partners

Realtid.se

"Roligt att vi fortsätter att rekrytera delägare från våra egna led."

Ann Nilsson och Esa Kymäläinen har valts in som nya delägare i Danowsky & Partners från och med den 1 januari 2012.

Ann Nilsson har arbetat på byrån sedan 2001 och blev advokat 2008. Hon har en jur kand från Stockholms universitet. Ann Nilsson arbetar främst med marknadsrättsliga frågor och transak­tioner. Hon har också en stor erfarenhet av arbets­rättliga ärenden.

Esa Kymäläinen har arbetat på byrån sedan 2000, han blev advokat 2008. Esa Kymäläinen har en jur kand från Uppsala universitet och har tjänstgjort som notarie på Stockholms tingsrätt. I stor utsträckning arbetar han med klienter inom teknologi- och medie­branscherna. Han har även stor erfarenhet av ärenden inom offentlig upp­handling och konkurrensrätt samt regulatoriska frågor.

– Det är mycket glädjande att Ann och Esa nu går in som delägare i byrån. De är båda lysande jurister som är uppskattade både internt och bland våra klienter, säger Johan Lidbeck, managing partner.

– Det är också roligt är att vi fortsätter att rekrytera delägare från våra egna led av starkt engagerade och kvalificerade yngre jurister.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Japanska drönare – nu vid ukrainska fronten

27 apr. 2026