Därför väntas förnyat tryck för euron på måndagen.
Ny tuff dag väntar för euron


I slutet av förra veckan nedgraderades Spanien kreditrating till AA+ från AAA av Fitch. Samtidigt säger Frankrikes butgetminister att även hans lands kredit-rating är hotad.
I Spanien jobbas det febrilt för att få till stånd ett sparpaket. Befolkningen protesterar och det finns risk att en generalstrejk utbryter.
Landets minoritetsregering, med socialisten José Luis Rodríguez Zapatero som premiärminister, är på randen till kollaps, skriver The Guardian. Dessutom ökar pressen på Spaniens banksystem, som är inne i en konsolideringsfas.
Marknaden har tagit till fasta på detta och på måndagen försvagas euron mot såväl dollar och yen samt mot svensk krona.
Efter den grekiska skuldkrisen oroar sig investerare nu för de övriga PIIGS-länderna Spanien, Italien, Portugal och Irland.
Framöver räknar ekonomer med att pressen kan komma att öka även på de största ekonomierna i Europa.
Denna oro har ökat efter att Francois Baroin, budgetminister i Frankrike, i en intervju med Canal+ på söndagen sade att det blir tufft för landet att behålla kreditbetyget AAA.
”Vi måste behålla vår AAA-rating och reducera våra skulder för att undvika att bli för beroende av de finansiella marknaderna”, sade han enligt Guardian.





