Realtid

Ny storbyrå på G

Helene Rothstein
Uppdaterad: 13 okt. 2009Publicerad: 13 okt. 2009

Advokatfirman Lovells för samtal om samgående med amerikansk jättebyrå.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

marknaden
Spela klippet
Realtid TV

Marknaden slutar lyssna på Trump: "Folk synar utspelen"

14 juni 2025

Lovells, Citys sjätte största advokatbyrå för samtal med amerikanska Hogan & Hartson om ett samgående, skriver Times Online.

Om en sammanslagning blir aktuell skulle den bli den största på fem år, ha en omsättning på 1,8 miljarder dollar och ha runt 2.500 jurister, vilket skulle innebära att den blir världens nionde största byrå, strax efter Allen & Overy.

Anmäl dig till Realtid.ses Nyhetsbrev Juridik som skickas ut varje torsdag.

Från Lovells sida säger en talesperson att byrån nyligen tagit en titt på marknadens utveckling i USA, men avböjer att kommentera ytterligare. Inte heller Hogan & Hartson vill kommentera ryktena i nuläget.

Chefredaktören för Legal Week, Alex Novarese, påpekar att en sammanslagning skulle ge båda byråerna en chans bland den globala byråeliten.

Även om Lovells, som klarat sig relativt bra i finanskrisens spår, har en stark verksamhet i Storbritannien, Europa och Asien kommer bara 5 procent av omsättningen från USA.

Här är Hogan & Hartson är välprofilerad på grund av regeringsuppdrag. Men, enligt Times Online, behöver byrån växa internationellt för att kunna hålla jämna steg med konkurrenterna.

Tidningen tillägger att byråfusioner över Atlanten innebär vissa svårigheter eftersom amerikanska och brittiska byråer har olika struktur och kultur när det gäller partnerskap och ersättning till exempel.

ANNONS

Ytterligare en stor fråga är om byrån vid en sammanslagning ska ha sitt säte i Washington eller London.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS