"Jag har sett fram emot det här", säger den nye skattechefen Kent Andersson på Erik Penser Bank.
Ny skattechef på Erik Penser Bank

Samtidigt som stora kostnadsbesparingar och en stor omorganisation pågår på Erik Penser Bankaktiebolag är även nya utnämningar aktuella. I förra veckan meddelande banken att Johan Dahl är ny analyschef. För bankens anställda meddelade även bankens vd Joachim Spetz på måndagen att Kent Andersson blir ny skattechef.
Diskussionerna om den nya chefsrollen har förts sedan i början av september och Kent Andersson tvekade aldrig inför den nya utmaningen.
– Det känns bara bra. Jag har sett fram emot det här, säger Kent Andersson till Realtid.se.
Kommer det ske några förändringar nu när du blir chef?
– Det kommer ske förändringar på banken men det är inte så mycket tack vare mig utan för att banken har gjort vissa nödvändiga förändringar av verksamheten. Samtidigt växer private banking som jag främst jobbar åt. Den tar mer och mer tid. Det kommer bli så att vi har mindre tid för externa uppdrag som har förekommit tidgare. Vi kommer istället arbeta uteslutande med att serva våra kunder.
Den nya skattechefen Kent Andersson berättar att han precis satt och tittade på skatteavtalsförändringen med Schweiz. Ett riksdagsbeslut kommer först i december i år. Ändringarna träder i kraft 1 januari det kalenderår som närmast följer den dag då protokollet träder i kraft. Det betyder att förändringarna först blir tillämpliga den första januari 2013 då avtalet träder i kraft först 30 dagar efter att Sverige och Schweiz har skrivit under, uppger han.
– Det betyder att det finns lite ytterligare sluttid för de som funderar på hur de ska göra. Det finns alltså fortfarande tid att passa på att, om man glömt bort att redovisa rätt, skicka in en frivillig självrättelse.
Kent Andersson rekryterades till Erik Penser Bankaktiebolag under 2009. Innan han kom till banken har han bland annat arbetat sju år på Skatteverket
samt varit skatteexpert inom private banking på SEB, Burestam & Partners
och Catella.
– Han är en väldigt duktig person som har varit hos oss i drygt två år. Han lämpar sig väl att driva avdelningen. Det är en viktig del av vårt erbjudande, säger bankens vd Joachim Spetz.




